کد خبر:19288
پ
naserkabir-m-

بازسازی تفسیر مفقود ناصر کبیر (م 304 ق)

حسن بن علی بن حسن بن علي بن عمر بن علي (بن حسين) (ح 230 ق در مدينه – 304 ق در آمل) ملقّب به الناصر للحق معروف به ناصر كبير و ناصر اُطْروش از بزرگان زیديه است.

میراث مکتوب – حسن بن علی بن حسن بن علي بن عمر بن علي (بن حسين) (ح 230 ق در مدينه – 304 ق در آمل) ملقّب به الناصر للحق معروف به ناصر كبير و ناصر اُطْروش از بزرگان زیديه است. تعاليم ناصر اطروش با كلام و مخصوصاً فقه اماميه، قرابت هايي داشته و حتّي برخي از علماي امامیه بر آن هستند كه او امامي مذهب بوده است. ناصر کبیر آثار بسیاری تألیف کرد که امروزه جز چند اثر از آن ها برجای نمانده است، امّا در متون و منابع بعدی به طور پراکنده منقولاتی از کتابهای مفقود او را می توان یافت. یکی از آثار مهمّ ناصر اطروش که امروزه موجود نیست، امّا بخش هایی از آن از طریق منابع بعدی باقی مانده، تفسیر او بر قرآن است که در این طرح پژوهشی بازسازی خواهد شد.
برای بازسازی تفسیر ناصر اطروش، باید بخش های منقول از آن را در آثار مختلف به ویژه آثار زیدی جست وجو کرد
و آ نها را استخراج نمود. یکی از منابع مهم، که بخش هایی از این کتاب مفقود را در خود دارد، تفسیر کتاب لله ابوالفضل دیلمی است. پس از استخراج این موادّ منقول، باید آ نها را به ترتیب آیات قرآن مرتب کرد و تفسیر مؤلف را در ذیل هر آیه آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این اثر بر روی فایل زیر کلیک کنید.

توضیح تصویر: برج آرامگاهی ناصر کبیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612