کد خبر:3600
پ
۳۲

ایران، تاریخ و میراث

کتاب ایران تاریخ و میراث نوشته جان اِی. بویل به ترجمهٔ جعفر محسنی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد

میراث مکتوب – کتاب ایران تاریخ و میراث نوشته جان اِی. بویل به ترجمهٔ جعفر محسنی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.
کمتر کشوری وجود دارد که از نظر قدمت و تنوع تاریخی بتواند با ایران رقابت کند. کافی است به یکی از نقشه‌های خاورمیانه نگاهی بیندازیم تا دریابیم چرا تاریخ این منطقه از جهان اینقدر پر حادثه بوده است.
بخش عمده کشور ایران بین فرورفتگی ‌های دریای خزر و خیج ‌فارس قرار گرفته است و در نتیجه قلمرو آن اغلب پلی برای مهاجرت مردم و قبایل مناطق پهناور آسیای مرکزی و فراسوی آن به سمت غرب و گاهی در جهت عکس بوده است.
عیلامی‌ ها اولین مردمان ایران بودند که از تاریکی عصر باستان به روشنایی اوایل دوره تاریخی پا نهادند. آنها در بعضی از مناطق کوهستانی جنوب غربی ایران ساکن شدند و بعضی دیگر در جلگه‌هایی که امروزه با نام خوزستان شناخته می ‌شود زندگی خود را آغاز کردند. آنها صنعتگران ماهری بودند و به موقع خط تصویری را که از آشوریان اقتباس کرده بودند، ابداع کردند که بعدها خط میخی جایگزین آن شد.
یادآور می شود پروفسور بویل – نویسنده این کتاب – رئیس دپارتمان مطالعات ایران در دانشگاه منچستر انگلستان است.
«بویل» ویراستار جلد پنجم تاریخ کمبریج است که فصل مربوط به ایلخانان ایران را برای آن نوشته و در حال حاضر مشغول ویراستاری جلد ششم آن است. پروفسور بویل نشان و مدال درجه یک سپاس را از وزارت آموزش و پرورش ایران در سال ۱۹۵۸ به خاطر ترجمه خود از تاریخ جهانگشای جوینی مورخ قرن سیزدهم دریافت کرد.
کتاب ایران تاریخ و میراث نوشته جان اِی. بویل به ترجمه جعفر محسنی از سوی انتشارات ققنوس به بهای ۱۱۰۰۰۰ ریال منتشر شده است.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612