کد خبر:4444
پ
masnavi-m1

انتشار نسخه برگردان دفتر چهارم مثنوی معنوی

نسخه ‌برگردان دفتر چهارم مثنوی معنوی بر اساس دستنویس کتابخانه مرکز احیای میراث اسلامی قم، کتابت اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری منتشر شد.

ميراث مكتوب – نسخه‌برگردان دفتر چهارم مثنوی معنوی بر اساس دستنویس کتابخانه مرکز احیای میراث اسلامی قم، شماره 2942، از مجموعه مرحوم سیدجلال‌الدّین محدث ارموی، کتابت اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری منتشر شده است.

نسخه‌ اي از دفتر چهارم مثنوی به شماره 2942 در کتابخانه مرکز احیای میراث اسلامی در قم که از مجموعه کتابخانه مرحوم سید جلال‌الدّین محدّث ارموی بوده که در بعضی صفحات مهری از آن زنده­یاد که تاریخ1330 دارد، به چشم می‌خورد.

این نسخه به خط نسخ جلی، متن و حاشیه ناشیانه شده، تاریخ استنساخ: روز شنبه چهاردهم ماه رمضان المبارک سنه[….] ناخواناست.

این دفترهای جداگانه مثنوی می‌تواند نقایص نسخه 677 ق را هم رفع کند و نتیجتاً مثنویی فراهم آید که گفته مولاناست. چند نسخه‌ای از مثنوی مولانا که هر شش دفتر آن در یک مجلد گردآمده، نسخه مورخ 677 قمری به خطّ محمد بن عبدالله القونوی الولدی است.

بسیاری از کتابخانه‌های شخصی و بعضاً‌دولتی نسخه‌هایی دارند که هنوز به رؤیت فهرست ‌نگاران نرسیده است. از آن جمله نسخه‌یی از دفتر چهارم مثنوی به شماره 2942 در کتابخانه مرکز احیای میراث اسلامی در قم در مجموعه کتابخانه محدث ارموی بوده است.

این دفتر در حواشی توضیحاتی دارد که بررسی آنها به زمان زیادی نیاز دارد. ضروری بود که این نسخه راهنمای مراجعه و مقایسه هم داشته باشد تا در پژوهش‌های دقیق مثنوی مورد استفاده و استناد قرار گیرد.

نقص آن نبودِ فهرست یا بیت شمار بود. خوشبختانه دفتر چهارم مثنوی در اکثر نسخه­ها از جمله تصحیح زنده یاد رینولد ا. نیکلسون، شرح مرحوم استاد بدیع­الزمان فروزانفر، شرح مرحوم عبدالباقی گولپینارلی، نسخة مثنوی قونیه، شرح جامع آقای کریم زمانی در تعداد ابیات اختلافی با هم ندارند، تقریباً در همه مثنوی­ها دفتر چهارم 3855 بیت دارد.

در نسخه برگردان دفتر چهارم هم متن صفحه شماری شده است و هم در پای صفحه­ها شماره گذاشته­اند، برای رفع این نقیصه و ایجاد سهولت در کار مراجعه پژوهشگران به ترتیب صفحات، شمارة آغاز و پایان ابیات مثنوی در هر صفحه کتاب را از صفحه 8 تا 252 (پایان دفتر) در پایان کتاب قرار داده شده است.

مثنوی معنوی (دفتر چهارم) با مقدمه و به کوشش دکتر توفیق ه. سبحانی در 276 صفحه نگاشته شده است. این کتاب را که انتشارات سفیراردهال منتشر کرده است

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612