کد خبر:2055
پ
anesname-m

انتشار جلد چهارم دانشنامه زبان و ادب فارسی

چهارمین جلد دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی، به سرپرستی استاد اسماعیل سعادت، عضو پیوسته و مدیر گروه دانشنامهٔ تحقیقات ادبی فرهنگستان، منتشر شد.

میراث مکتوب – چهارمین جلد دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی، به سرپرستی استاد اسماعیل سعادت، عضو پیوسته و مدیر گروه دانشنامهٔ تحقیقات ادبی فرهنگستان، منتشر شد.
دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی، مجموعه‌ای است در شش جلد، و بیش ‌وکم هفتصد و پنجاه ‌صفحه‌ای، جامعِ مهم ‌ترین اطلاعات ادبی فارسی، به‌ صورت مقالاتی در موضوعات رجال و کتب ادبی، دستور زبان، اصطلاحات عرفانی و معانی و بیان و عروض و قافیه، قالب‌های شعری، سبک‌ های ادبی، زبان‌ های ایرانی، انواع ادبیات، ادبیات پیش از اسلام، اسطوره ‌های ایرانی، اَعلام شاهنامهٔ فردوسی، و برخی دیگر از اَعلام، خاصّه اَعلام قرآنی، ادبیات معاصر و احوال و آثار ایران‌ شناسانی که چه در داخل و چه در خارج، در حوزهٔ زبان و ادب فارسی تحقیق کرده‌اند.
مخصوصاً ادبیات دورهٔ معاصر از موضوعاتی است که این دانشنامه به آن می ‌پردازد و نویسندگان و شاعران این دوره و آثار آن ‌ها را، چه مقالات کلی مربوط به آن‌ ها، و چه جداگانه، در مدخل‌ های مستقل معرفی می‌ کند. البته بنا بر تصمیم شورای علمی دانشنامه، مدخل ‌های مستقل را تنها به نویسندگان و شاعران درگذشته و برجسته ‌ترین آثارشان اختصاص می‌دهد.
این دانشنامه نخستین دانشنامهٔ اختصاصی در معرفی اهمّ اطلاعات مربوط به زبان و ادب فارسی در همهٔ شاخه ‌های آن است. دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی، در تألیف و تنظیم مقالات خود، از سنّت‌های جاافتاده و پذیرفته ‌شدهٔ دانشنامه ‌نویسی به اسلوب جدید پیروی می‌ کند و بر درستی و رعایت کامل قواعد دستور زبان فارسی، پرهیز از اطناب و عبارت ‌پردازی و اکتفا به عبارات ساده، روشن و قابل فهم و خالی از حشو و ابهام تأکید می‌ کند. از دیگر نکات مهمّی که دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی در تألیف مقالات مدّ نظر دارد، رعایت تناسب موضوع آن‌ هاست.
این جلد از دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی شامل ۳۶۵ مدخل است که به‌عنوان حجیم ‌ترین مجلد از این مجموعه در ۸۳۰ صفحه، از اواسط حرف «سین» با مدخل «سندبادنامه» شروع می‌ شود و در اواخر حرف «ف» با مدخل «فردوسی» خاتمه می ‌یابد. بخش عمدهٔ مقالات مربوط به مدخل «فردوسی» جلد چهارم دانشنامه به کوشش دکتر جلال خالقی مطلق تألیف شده است. در این مجلد، علاوه بر اعضای پیوسته و وابستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از همکاری نویسندگان و متخصصان صاحب ‌نامی چون محمود امیدسالار، تقی پورنامداریان، صمد موحّد، محسن جهانگیری، داوری اردکانی و دیگران بهره گرفته شده است.
جلد چهارم دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی با ۳۶۵ مدخل (سندبادنامه ـ فردوسی) و ۱۶۸ مؤلف، با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و به ‌بهای ۴۰۰۰۰۰ ریال، در ۸۳۰ صفحه منتشر شده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612