کد خبر:4965
پ
javayez-m

آثار برگزیده میراث مکتوب در جوایز ادبی

سال 1392 در حالی به پایان رسید که آثار و مقالات منتشر شده از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب موفق به کسب عناوین برگزیده و شایستۀ تقدیر در همایش ها و جشنواره های ادبی شدند.

ميراث مكتوب – سال 1392 در حالی به پایان رسید که آثار و مقالات منتشر شده از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب موفق به کسب عناوین برگزیده و شایستۀ تقدیر در همایش ها و جشنواره هایی چون حامیان نسخ خطی، جشنواره نقد كتاب و جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران شدند.

آنچه در ادامه مي آيد مروري بر اين آثار برگزيده است.

حاميان نسخ خطي

در سيزدهمين آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي كه روز 28 آبان ماه در سالن همايش هاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي برگزار شد، از دكتر اكبر ايراني، مديرعامل مركز پژوهشي ميراث مكتوب، به عنوان فعال در شناسايي و معرفي نسخه های خطی نفيس برای ثبت در حافظٰۀ ملی قدردانی شد.

در اين مراسم همچنين از آثار منتشرشده از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب چون کتاب «المقنع في الحساب الهندي» به تصحيح محمد مهدي كاوه يزدي، رضا افخمي در حوزه علم رياضيات، «الرساله المحيطيه» با مقدمه يونس كرامتي در حوزه نسخه برگردان، «كتابشناسي آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره» اثر عارف نوشاهی و مقالۀ «جمع الجمع اشتباهات از فهرست نگاری تا تصحیح متون» نگاشته ابوالفضل حافظیان بابلی منتشر شده در ضمیمۀ شمارۀ 3 دوماهنامه «گزارش میراث» تجلیل به عمل آمد.

جشنواره نقد كتاب

در دهمین دورۀ جشنوارۀ نقد کتاب سه مقاله از نشریات مرکز
پژوهشی میراث مکتوب (آینۀ میراث و گزارش میراث) برگزیده و شایستۀ تقدیر شناخته شدند.

در این دوره از جشنوارۀ نقد کتاب، «گزارش‌

گونه‌اي از كيفيت احياي آثار عبدالقادر مراغه‌اي» نوشته سيدعبدالرضا موسوي طبري منتشر شده در شمارۀ 27 ضميمۀ آينۀ ميراث مقالۀ برگزیده شد. همچنین مقالات « کتاب ارشاد عبدالله قلانسی و نکاتی درباره آن: نوشته دكتر محمود عابدي» منتشر شده در شمارۀ 50 آينۀ ميراث و « چاپ جدید «ترجمۀ رسالۀ قشریه»: تصحیح مجدد یا ویرایشی مغلوط؟/ نوشته فرزاد مروّجی » منتشر شده در ضميمۀ شمارۀ 3 گزارش میراث (ویژه نامه نقد) شایستۀ تقدیر شناخته شدند.

جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران

دو اثر منتشر شده از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال 1391، در سی ‌و یکمین دورۀ جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و یکمین دورۀ جایزۀ جهانی کتاب سال، برگزیده و شایستۀ تقدیر شدند.

کتاب کتابشناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره(هند، پاکستان، بنگلادش) به کوشش عارف نوشاهی اثر برگزیده در حوزۀ مطالعات ایرانی شاخه کلیات بیست و یکمین دورۀ جایزۀ جهانی کتاب سال شناخته شد.

دربارۀ کتاب کتابشناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره (هند، پاکستان، بنگلادش)

کتابشناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره (هند، پاکستان، بنگلادش) (از1160-1386ه.ش» در4 جلد به کوشش عارف نوشاهی منتشر شده است‌. این کتاب نخستین اثر جامع در موضوع خود است که آثار مکتوب فارسی چاپ شده در کشورهای بنگلادش، پاکستان و هندوستان از آغاز چاپ کتابهای فارسی در منطقه (انشای هرکون 1781م) تا پایان 2007م – اعم از چاپ‌های سربی، سنگی، حروفی، افست، فاکسیمیله و کامپیوتری – ‌معرفی می‌کند. در این کتابشناسی حدود 11000 عنوان کتاب در بیش از 20000 چاپ ثبت شده است، که از آن میان اغلب چاپ‌ها مستقیماً رؤیت شده و بقیه به کمک سایر منابع شناسایی گردیده است.
این کتابشناسی به ترتیب موضوعی و با ترتیب داخلی الفبایی نام کتب، به جز بخش آثار منظوم ادبیات فارسی با ترتیب الفبایی تخلص شاعران، تنظیم شده و در آن علاوه بر کتاب‌های مستقل فارسی، گزیده و ترجمه و شرح‌های حامل متن نیز جای داده شده است. ذیل نام کتب، اعم از متن، گزیده، ترجمه و شرح، تمامی چاپ‌های آن به ترتیب زمانی ذکر شده است.

اثر شایستۀ تقدیر میراث مکتوب در سی و یکمین جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

در سی و یکمین دورۀ جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز کتاب نورالعیون تألیف ابو روح محمدبن منصوربن ابی عبدالله جرجانی یمانی به تصحیح یوسف بیگ باباپور (در شاخۀ متون قدیم) اثر شایستۀ تقدیر شناخته شد.

دربارۀ نورالعیون

کتاب نورالعیون، تألیف ابوروح محمد بن منصور بن ابی‌عبدالله بن منصور جرجانی یمانی، معروف به «زرین‌دست» و «معالج»، پزشک دربار ملکشاه سلجوقی (قرن پنجم هجری) با مقدمه و تصحیح یوسف بیگ‌باباپور زیر نظر دکتر مهدی محقق از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب با همکاری انتشارات سفیر اردهال منتشر شده است. این کتاب اولین کتاب فارسی در چشم پزشکی شناخته شده که در سال 480 ق. تألیف آن به پایان رسیده و به ملکشاه اهدا شده است. کتاب در ده مقاله ترتیب یافته و اطلاعات آن شالودۀ دانش پیشینیان در این فن است، به اضافة آنچه مؤلف تجارب و یافته‌های خود را بدان افزوده و کتاب را هم چون حنین بن اسحاق به صورت سؤال و جواب طرح‌ریزی کرده و به هدف آموزش این فن، خطاب به فرزندش نگاشته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612