کد خبر:4308
پ
hamian-m

۳ کتاب و یک مقاله از میراث مکتوب برگزیده شدند

در این دوره از آئین بزرگداشت حامیان نسخ خطی علاوه بر برگزیده و شایستۀ تقدیر شدن ۳ کتاب و یک مقالۀ مرکز، از دکتر اکبر ایرانی، به عنوان فعال در شناسایی میراث مکتوب قدردانی شد

میراث مکتوب – در سیزدهمین آئین بزرگداشت حامیان نسخ خطی که امروز سه شنبه ۲۸ آبان ماه در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، از دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، به عنوان فعال در شناسایی و معرفی نسخه های خطی نفیس برای ثبت در حافظٰۀ ملی قدردانی شد.

در این مراسم همچنین از آثار منتشرشده از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب چون کتاب «المقنع فی الحساب الهندی» به تصحیح محمدمهدی کاوه یزدی، رضا افخمی در حوزه علم ریاضیات، «الرساله المحیطیه» با مقدمه یونس کرامتی در حوزه نسخه برگردان، «کتابشناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه‌قاره» اثر عارف نوشاهی و مقالۀ «جمع الجمع اشتباهات از فهرست‌نگاری تا تصحیح متون» نگاشته ابوالفضل حافظیان بابلی منتشر شده در ضمیمۀ شمارهٔ ۳ دوماهنامه «گزارش میراث» تجلیل به عمل آمد.

در این همایش همچنین در حوزه کتاب، از سید حسین موسوی برای کتاب «التعلیقات/ ابن سینا» از انتشارات موسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفه در حوزه حکمت و فلسفه، سید محمدحسین حکیم برای انتشار «فهرست کتابخانهٔ سلطنتی ایران» از انتشارات مجلس شورای اسلامی در حوزه نسخه‌برگردان، حجت الاسلام مصطفی درایتی برای «فهرستگان نسخه‌های خطی ایران(فنخا)» از انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه فهرستگان، سلمان هادی آل طعمه برای «مخطوطات کربلا» از انتشارات مجلس شورای اسلامی ایران در حوزۀ فهرست نویس نسخ خطی، علی صفی پور برای کتاب «برابرسنجی گاه شماره دست نبشته ها» از انتشارات دیار در حوزۀ علم، یوسف الهی. شهرام قلی‌پور گودرزی برای کتاب «کهن‌ترین امیری های مازندران» از انتشارات ثلفین ساری در حوزه ادبیات محلی، محمدحسین حکمت‌فر و فرامرز معتمد دزفولی برا ی کتاب «دزفول در دوره مشروطیت= اِزاحه الشّکوک و الاوهام عن المشروطیـّه دوله الاسلام» در حوزهٔ تاریخ تقدیر شدند.

در بخش پایان‌نامه از الهه روحی دل، حسین متقی، مژده روحی عزیزی و لیلا عربگری تقدیر شد. هم چنین از ۶ مقالۀ زهره زرشناس و آقای محسن جعفری، علی‌اشرف صادقی، کیانوش معتقدی، سوسن اصیلی و احمد رضا یلمه‌ها تقدیر شد.

در این مراسم همچنین از خانواده مرحوم حجت الا سلام و المسلمین فقیه گروسی برای اهدای ۵۷ نسخه خطی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و خانواده مرحوم سید العراقین برای اهدای ۱۵۰۰ نسخه خطی و چاپ سنگی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی تقدیر به عمل آمد.

حجت الا سلام براتعلی غلامی مقدم فهرست نویس پیشکسوت کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، زهره معیری فهرست نویس پیشکسوت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، سید محمد اصفیایی نسخه شناس و مقوم پیشکسوت کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی(ره) و سید شمس الدین قرشی از خادمان نسخ خطی در شناسایی و تقویم آن ها و هم چنین تقدیر از حجت الاسلام سید جعفر کشفی بنیان گذار کارگاه مرمت نسخ خطی آستانه حضرت معصومه (ع) و پیشکسوت مرمت گر و شایسته تقدیر کتابت قرآن و منظر نیک یار مرمتگر سازمان اسناد و کتابخانه ملی از دیگر تقدیرشدگان در این آئین بودند.

در این مراسم هم چنین از سردبیر نشریه «کلیات ماه» داریوش مطلبی و مدیر عامل موسسه خانه کتاب و سید علی موجانی برا ی انتشار نشریه و حجت الاسلام سید صادق اشکوری رئیس مجمع ذخایر اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی رئیس کتابخانه و موزه ملی ملک، حجت اسلام سید علی طباطبایی یزدی مدیر وبگاه کاتبان، امیر ارشاد لنگرودی و رضا وحیدزاده و اکرم سادات منتهایی، سید فرشید سادات شریفی،عبدالحسین طالعی، زهرا طاهری، هایده چیذری در بخش ناشر برگزیده تقدیر شد.

در این مراسم همچنین از مقام علمی و خدمات سید عبدالعزیز طباطبایی و دکتر سید محمد دبیرسیاقی تجلیل به عمل آمد. مرکز پژوهشی میراث مکتوب نیز هدیه و لوحی برای تقدیر از خدمات علمی دکتر محمد دبیرسیاقی به نماینده ایشان اهدا کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612