کد خبر:4853
پ
jafarimazhab-Copy-5

یادداشت دکتر محسن جعفری مذهب در سوگ استاد باستانی پاریزی

ساعتی قبل آگاه شدم که دکتر باستانی پاریزی استاد تاریخ ایران و کرمان ساعتهایی پیش در صبح امروز سه شنبه ۵ فروردین درگذشت.

ميراث مكتوب – ساعتی قبل آگاه شدم که دکتر باستانی پاریزی استاد تاریخ ایران و کرمان ساعتهایی پیش در صبح امروز سه شنبه ۵ فروردین درگذشت. هنوز خبر نوتری ندارم. خداوند رحمتش کند که بسیار مدیون او هستیم.

باستانی پاریزی را از سال ۱۳۶۴ شناختم که وارد دوره لیسانس تاریخ دانشگاه تهران شدم. چند واحد درس با او داشتم. بعد هم در دوره های دیگر و جاهای دیگر. او استاد تاریخ دانشگاه تهران بود که دانشجویان بسیار داشت و نامش با کرمان عجین شده و زمانی قسم یادکرده بود که جز بیاد کرمان ننویسد و نگوید و ظاهرأ (تا آنجا که من میدانم) رعایت کرد. اما دوست دارم درباره او چیزی بگویم که دوست داشتم. آنچه برای من فراموش نشدنی است ابتکاری بود که زد و نقدهایی درباره نوشته های خود منتشر کرد که بعدها در کتاب خود مشت و مالی منتشر کرد. چه کسی را میشناسید که اشتباههای آماری و استنادی و روشی خود را مورد نقد قرار دهد و نه تنها منتشر کند بلکه بدیگران هم توصیه کند؟ من که ندیده ام. همین یک ابداع او برای تاریخ (بلکه دیگر علوم) ما کافی است. اگر از باستانی پاریزی تنها یک مطلب آموخته باشم و به آن افتخار کنم همین است. زمانی تلاش کردم در زندگینامه علمی خود، دسته گلهایی که درباره استاد ایرج افشار بآب دادم بنویسم و بخشی از آن را نیز منتشر کردم. چند مطلب دیگر نیز درباره خود مشت و مالی نوشتم و برخی را منتشر کردم. امیدوارم دیگران نیز چنین کنند و از آن نهراسند.

محسن جعفري مذهب

منبع: عطف

اخبار مرتبط
…………………………………………………

استاد محمدابراهیم باستانی پاریزی درگذشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612