کد خبر:21514
پ
207.1

کتاب الوحشیّات

ابوتمام طائی (231 ه) از شعرای برجسته روزگار خویش و هم از گردآورندگان بزرگ اشعار متقدم عرب خصوصا شعر حماسی است و با تدوین دو اثر کتاب الحماسه ( الحماسه الکبری) و الحماسه الصغری یا کتاب الوحشیات – که حاوی اشعار شعرایی غالبا ناشناخته و یا کمتر شناخته شده است- جایگاه بزرگی در فرهنگ اسلامی و ادب عربی دارد.

میراث مکتوب- ابوتمام طائی(231 ه) از شعرای برجسته روزگار خویش و هم از گردآورندگان بزرگ اشعار متقدم عرب خصوصا شعر حماسی است و با تدوین دو اثر کتاب الحماسه ( الحماسه الکبری) و الحماسه الصغری یا کتاب الوحشیات – که حاوی اشعار شعرایی غالبا ناشناخته و یا کمتر شناخته شده استجایگاه بزرگی در فرهنگ اسلامی و ادب عربی دارد.

این نسخه قدیمی ترین و کم غلط‌ترین نسخه مخطوطه الوحشیات است که حدود هشتاد و نه سال پیش از مخطوطه مورخ 637 هـ کتابت شده که اساس تصحیح مرحوم علامه میمنی و استاد محمود محمد شاکر قرار گرفته است.
گفتنی است نسخه‌ای که از سوی این مرکز به صورت عکسی منتشر شده نسخه ملکی آقای دکتر وحید ذوالفقاری است که به تازگی به کتابخانه آیه الله مرعشی واگذار شده است. این نسخه چاپ عکسی کتاب الوحشیات علاوه بر مقدمه شامل پیوست هایی در پایان نسخه است که از آن جمله می توان به فهرست ابیاتی که نسخه یزد اضافه بر چاپ قاهره دارد، و فهرست ابیاتی که چاپ قاهره اضافه بر نسخه یزد دارد و … اشاره کرد.

 

 

کتابشناسی:

کتاب الوحشیّات (عربی)

نسخه­برگردان به قطع اصل نسخۀ خطی کتابخانۀ شخصی وحید ذوالفقاری، (کتابت 550 هـ . ق)

ابوتمام حبیببن اوس طائی (درگذشتۀ 231 هـ . ق)

به کوشش محمـدرضا ابوئی مهریزی، وحید ذوالفقاری؛ پیشگفتار: احمد مهدوی دامغانی؛ مقدمۀ عربی: محمدعلی آذرشب

تهران: 1389 ـ 348 ص/ قطع وزيری

شابک: 5 ـ 008 ـ 203 ـ 600 ـ 978

میراث مکتوب: 207

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612