کد خبر:3842
پ
shahnammevapajohesh

پژوهش هایی که به تازگی درباره شاهنامه صورت گرفته است

شاهنامه و پژوهش‌های تازه شامل پنج مقاله به قلم پژوهشگران خارجی است که با تحلیل‌های تازه از شاهنامه، گوشه‌های پنهانی از تاریخ ایران را به تصویر می ‌کشد.

ميراث مكتوب – شاهنامه و پژوهش‌های تازه زندگانی ایران را از عهد باستان، از روزگار اساطیر تا به روزگار حماسی پی گرفته تا سپس به دوران تاریخی رسیده است. این گذار دور و دراز در زندگانی ایران و ایرانی را با بهره‌گیری از خرد والایی سامان داده که هر اندازه در آن تعمق و تفحص شود منجر به شناختن جنبه‌های تازه‌تر از حیات ملی ایرانیان می‌شود.
اين اثر شامل پنج مقاله به قلم پژوهشگران خارجی است که با تحلیل‌های تازه از شاهنامه، گوشه‌های پنهانی از تاریخ ایران را به تصویر می‌کشد.
این مقاله‌ها که به‌مناسبت یک‌هزارمین سال سرایش شاهنامه در نشریه انگلیسی ‌زبان «ایرانشناسی» در انگلستان منتشر شده‌اند.
اين كتاب از پنج مقاله به شرح زیر تشکیل شده است:
شاهنامه متعلق به روزگار سامانیان است یا غزنویان؟/ غزاله دبیری
چرا شاهنامه نگارگری شد؟/ اولگ گرابار سیاووش و ایزد نباتات/ مریم نعمت‌طاووسی
سفر کعبه اسکندر به گزارش نگاره‌های شاهنامه/ ماریانا شرو سیمپسون
هوشنگ اژدهاکش در دربار پادشاهان صفوی/ گالینا لاسیکووا
در پایان نیز نمایه آمده است.
چاپ نخست کتاب شاهنامه و پژوهش‌های تازه (پیرامون تاریخ‌نگاری، هنر و جامعه ایرانی)، در ۱۳۶ صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای 55000 ريال از سوی نشر پایان در اختیار علاقه‌مندان به پژوهش‌های تاریخ ایران و شاهنامه قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612