کد خبر:37199
پ
اسماعیلی

پویش عمومی شاهنامه‌خوانی را برگزار می‌کنیم

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، ضمن تشکر از رئیس‌جمهور تاجیکستان برای توزیع شاهنامه در این کشور، از تدارک برگزاری پویش‌های شاهنامه‌خوانی در کشور خبر داد.

میراث مکتوب- محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، در گفت‌وگویی درباره اقدام رئیس‌جمهور تاجیکستان در اهدا یک جلد شاهنامه به هر خانواده تاجیکی تا یک‌سال دیگر بیان کرد: از اقدام دولت تاجیکستان، تشکر می‌کنم. شاهنامه و حکیم فردوسی گنج مشترک همه فارسی‌زبان‌ها و ساکنان منطقه ایران فرهنگی است؛ علاوه‌براین شاهنامه را گنج و میراث مشترک بشری می‌دانیم.

وی با تأکید بر جایگاه شاهنامه در ایران افزود: در نظام آموزشی و مقاطع مختلف تحصیلی و در اغلب منابع درسی، گزیده‌هایی از شاهنامه وجود دارد اما یک پویش عمومی شاهنامه‌خوانی باید ایجاد شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تشکیل پویش عمومی شاهنامه‌خوانی را به همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، واگذار کرده‌ام؛ بنابراین سال آینده، سال برگزاری پویش‌های بزرگ فرهنگی خواهد بود؛ به‌عبارت دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با محوریت شاهنامه، گلستان و بوستان درحال برگزاری پویش‌های بزرگ فرهنگی است.

اسماعیلی با بیان اینکه آثار شعرای کهن ایرانی، بیش از اثر ادبی، اثر اخلاقی و حکمی هستند، گفت: آثاری مانند شاهنامه، گلستان و بوستان حوزه‌های تمدنی ایرانی‌ها محسوب می‌شوند و تلاش می‌کنیم جایگاه این آثار را تقویت کنیم.

هیئت نظارت بر کتاب حداکثر تعامل با نویسندگان را دارد

وی درباره آخرین خبرها از وضعیت کتاب سیدمهدی شجاعی بیان کرد: به دوستانم گفته‌ام، مسائل کتاب سیدمهدی شجاعی را بررسی کنند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، آقای سیدمهدی شجاعی، از بهترین نویسندگان دوره انقلاب اسلامی و آثار ایشان، آثار بسیار فاخر و ارزشمندی است؛ سال‌ها است مخاطب کتاب‌های این نویسنده هستیم. به‌هر حال مقرراتی وجود دارد و تلاش می‌کنیم در چارچوب حل کنیم. از دوستانم در هئیت نظارت برکتاب خواهش کردم حداکثر تعامل را با همه نویسندگان از جمله آقای شجاعی داشته باشند.

منبع: ایبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612