کد خبر:3533
پ
moton-m

پزشكي و روشهاي بهداشتي – درماني در متون كهن ايراني

پزشكي از ديرباز يكي از موضوعات مورد علاقه ملل گوناگون جهان بوده است، نياكان ما عقيده داشتند كه جهان مادي ، تن و شادماني، آفريده هاي خدا هستند و وظيفه ديني انسان است كه از آنها نگهداري كند.

ميراث مكتوب – پزشكي از ديرباز يكي از موضوعات مورد علاقه ملل گوناگون جهان بوده است، نياكان ما عقيده داشتند كه جهان مادي ، تن و شادماني، آفريده هاي خدا هستند و وظيفه ديني انسان است كه از آنها نگهداري كند و آنها را گسترش دهد و از آنها بهره گيرد و اين خود سبب بود، كه آنان در پي از بين بردن هرگونه رنج هاي بشري از جمله رنج هاي جسماني برآيند و پزشك و پزشكي را ارج نهند. كهن ترين و مهمترين آگاهي ها درباره چگونگي پزشكي و درمان بخشي در ايران باستان رادر لابه لاي متون اوستايي مي توان به دست آورد. در جاي جاي متون ديني ايرانيان پيش از اسلام، درباره بهداشت، چگونگي برخورد با نجاسات و بيماري ها سخن به ميان آمده و اين سفارشات بهداشتي در قالب داستان هاي اساطيري، ديني و تاريخي به خواننده القاء شده است . البته به غير از اوستا آنچه از نوشته هاي فارسي ميانه زردشتي در پي گذر زمان برجاي مانده است، ميراثي است جاودان و گران سنگ كه فرهنگ، انديشه ها، پنداشته ها و باورهاي كهن ايرانيان را به روشني باز مي نمايد.
اين مقاله در نظر دارد با روش توصيفي – تحليلي و بهره گيري از منابع كهن موجود پيرامون پزشكي به بررسي پزشكي و روشهاي بهداشتي – درماني در متون كهن ايراني و جايگاه اين علم در آموزه هاي زردشتي بپردازد.
متن كامل مقاله «پزشكي و روشهاي بهداشتي – درماني در متون كهن ايراني» نوشته محمد حسن بهنام فر و ناديه ابويي مهريزي كه در شماره 9 فصلنامه پژوهش در تاريخ به چاپ رسيده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612