کد خبر:3475
پ
leilimajnon

نگاهی به نسخه خطی مثنوی لیلی و مجنون مکتبی شیرازی

هدف پژوهش حاضر، معرفی نسخۀ خطی مثنوی لیلی و مجنون مکتبی شیرازی، سرودۀ سال ۸۹۵ ق، مضبوط به شمارۀ ۱۰۳۷۹ در کتابخانۀ آیت‌الله مرعشی نجفی است

میراث مکتوب – هدف پژوهش حاضر، معرفی نسخۀ خطی مثنوی لیلی و مجنون مکتبی شیرازی، سرودۀ سال ۸۹۵ ق، مضبوط به شمارۀ ۱۰۳۷۹ در کتابخانۀ آیت‌الله مرعشی نجفی است. معرفی ویژگیهای این اثر و تاریخگذاری آن با اتکا به قراین سبک‌شناسانه و مقایسۀ تطبیقی تصاویر انجام شده است.
نسخۀ مذکور دارای ۱۰۱ برگ به ابعاد ۵/۶×۱۰سانتیمتر است. کتابت متن و سرلوحه‌ها به دانگ غبار و خط شکسته ‌نستعلیق انجام شده است. تذهیب محدود به صفحات آغازین بوده و به همراه رنگ آمیزی جداول و ترسیم هشت نگاره آن صورت گرفته است. جلد به شیوۀ نقاشی لاکی و تزیین گل و بوته است. نسخه در سال ۱۳۸۱ش به کتابخانه اهدا شده است و به استثنای یک مهر مدورِ «مراجعه و تفتیش» به تاریخ ۱۳۱۲ش، مشخصۀ دیگری ندارد.
اهمیت نسخه در قطع کوچک آن است که باید آن را نسخه‌ای تفننی محسوب کرد. با اتکا به بررسیهای تطبیقی، می توان گفت که این نسخه متعلق به اواخر دوره قاجار است. شیوۀ گل و مرغ مورد استفاده برای جلد به مکتب شیراز تعلق دارد و به احتمال زیاد کتابت اثر نیز در همین شهر به انجام رسیده است. نگاره‌های آن نمایشگر شیوۀ دوران زندیه در ترسیم پیکره‌ها، حالات و نوع پوشش هستند.

برای مطالعه متن کامل مقاله «مثنوی لیلی و مجنون مکتبی شیرازی نسخۀ خطی شمارۀ ۱۰۳۷۹، کتابخانۀ آیت الله مرعشی نجفی» نوشته فرزانه فاتح و محمدصادق میرزاابوالقاسمی که در شماره دوفصلنامه علمی – پژوهشی آینه میراث به چاپ رسیده است بر روی گزینه دریافت فایل کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612