کد خبر:2593
پ
nashriye1

نقش زنان در نظام وقف عثمانی

امروزه بعد از گذشت هفتصد سال از تأسیس امپراتوری عثمانی، آثار و بناهایی نظیر کاروانسراها، حمام ها، مساجد، مدارس، تیمچه ها، چشمه ها، پل ها، و … سمبل و معرف آن امپراتوری به شمار می روند.

میراث مکتوب – امروزه بعد از گذشت هفتصد سال از تأسیس امپراتوری عثمانی، آثار و بناهایی نظیر کاروانسراها، حمام ها، مساجد، مدارس، تیمچه ها، چشمه ها، پل ها، و … سمبل و معرف آن امپراتوری به شمار می روند.
در نوشته حسن یوکسل که علیرضا مقدم آن را ترجمه کرده و در صفحه ۱۱۹ شماره اخیر فصلنامه وقف میراث جاویدان به چاپ رسانیده است، به مناسبات بین زنان و اوقاف در جامعه عثمانی و همچنین زنان واقفی که با استفاده از اموال شخصی به ایجاد موقوفات پرداخته و بدینگونه در خدمات اجتماعی ـ فرهنگی دورۀ عثمانی سهم و نقشی داشته اند، پرداخته شده است. آنچه در این مقاله مورد بحث قرار گرفته عبارتند از: جایگاه زنان واقف در طبقات اجتماعی عثمانی، خاستگاه، منابع ثروت و اهدافشان از ایجاد موقوفات. از سوی دیگر بر آن است تا نسبت و پراکندگی جغرافیایی زنان واقف در قرون دهم و یازدهم هجری در مقایسه با تمام واقفان عثمانی و نیز دوره های دیگر را مشخص سازد.
برای بهره گیری بیشتر از این نوشتار اینجا کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612