کد خبر:5113
پ
Manaqebalso-m

مناقب الصوفیه با استاد نجیب مایل هروی

تصوف به عنوان یکی از گرایش های قابل اعتنا در جهان اسلام همواره در معرض ارزیابی و نقد و حتی تهاجم و تعرض قرار داشته است.

ميراث مكتوب – تصوف به عنوان یکی از گرایش های قابل اعتنا در جهان اسلام همواره در معرض ارزیابی و نقد و حتی تهاجم و تعرض قرار داشته است. اما به باور نجیب مایل هروی، مصحح دانشمند مناقب الصوفیه، اگر: «ارزش میراث صوفیه را گسترده تر از آن چه تا کنون جسته ایم، بجوییم، در می یابیم که دقایق و نکات و تفکرات صوفیانه نه تنها در گذشته، غزالی ها ساخته و مولوی ها بار آورده، بل امروز نیز می تواند همان یافته ها پاره ای از عقده های بشریت را در سطح جهان بگشاید و گوشه هایی از کشتی افتاده در گرداب آدمی را به سوی کمال رهنمون گردد.»

در طول تاریخ اسلام، تصوف، مخالفان و مدافعان فراوانی داشته و تالیفات پر شماری در هر دو جهت پرداخته شده است. مناقب الصوفیه در شمار آثاری است که در تبیین آرای اهل تصوف و پالایش آن از برخی کژی ها و ناسره ها و مستند ساختن عقاید و افعال آنان به سنت نبوی و کتاب الهی کوشیده.

قطب الدین عبادی که از او با القاب «علامه روزگار و خواجه معنی و سلطان سخن» یاد کرده اند، از دانشمندان و خطبای قرن پنجم هجری قمری است، که به جز مناقب الصوفیه، تالیف دیگری با همین انگیزه و مضمون دارد که به نام «التصفیه فی الاحوال المتصوفه» پیشتر به چاپ رسیده و از مناقب الصوفیه مفصل تر و دارای جزئیات و پیچیدگی بیشتری است.

نجیب مایل هروی این کتاب را بر اساس تنها نسخه موجود از مناقب الصوفیه تصحیح کرده، به همراه تعلیقات و پنج فهرست فنی در پایان کتاب به علاقه مندان به پژوهش در آرا و تاریخ تصوف هدیه کرده است.

چاپ سوم كتاب مناقب الصوفیه، با مقدمه، تصحیح و تعلیق نجیب مایل هروی، در 128 صفحه و بهای 100 هزار ریال به همت انتشارات مولی در سال 1393 به زیور طبع آراسته شده و برای عرضه در اختیار مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب قرار گرفته است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612