کد خبر:2938
پ
tahrib-m

معرفی کتاب «تقریب المعارف»

تقریب المعارف عنوان کتابی است که أبوالصلاح، تقی بن نجم حلبی (۳۷۴ـ۴۴۷ق)،۱ متکلّم و فقیه زبردست امامی در سده چهارم و پنجم هجری، نگاشته است. وی از شاگردان برجسته سید مرتضی علم‌الهدى رحمه الله (۳۵۵ ـ۴۳۶ق)۲ بوده و از شیخ طوسی رحمه الله (۳۸۵ ـ۴۶۰ق)۳ نیز بهره‌مند گشته است؛ اگرچه نباید شاگردی‌اش در محضر شیخ طوسی زیاد بوده باشد.

میراث مکتوب – تقریب المعارف عنوان کتابی است که أبوالصلاح، تقی بن نجم حلبی (۳۷۴ـ۴۴۷ق)،۱ متکلّم و فقیه زبردست امامی در سده چهارم و پنجم هجری، نگاشته است. وی از شاگردان برجسته سید مرتضی علم‌الهدى رحمه الله (۳۵۵ ـ۴۳۶ق)۲ بوده و از شیخ طوسی رحمه الله (۳۸۵ ـ۴۶۰ق)۳ نیز بهره‌مند گشته است؛ اگرچه نباید شاگردی‌اش در محضر شیخ طوسی زیاد بوده باشد.
از دیگر آثارِ برجای مانده وی ـ که بیشتر در دانش کلام و فقه امامی بوده ـ می توان به الکافی فی التکلیف و البرهان على ثبوت الإیمان اشاره کرد؛ اما از سایر آثارش جز نامِ آنها نشانِ دیگری نیست. این آثار عبارتند از: البدایه ، تدبیر الصحه ، التلخیص، شبه الملاحده ، شرح الذخیره ، العمده ، مختصر الفرائض الشرعیّه، المرشد إلى طریق التعبّد، مسأله الشافیه و مسأله الکافیه.
پیشتر در مقالهای جداگانه تحت عنوانِ «کتاب شناسی ابوالصلاح حلبی» به معرفی این آثار پرداختهایم. در این نوشتار به شناسایی کتاب تقریب المعارف و بخش امامتِ آن ـ که بخشِ عمده ای از کتاب است ـ میپردازیم تا نشان دهیم چگونه متکلمانِ آن دوران در کنارِ مباحث عقلی و کلامیِ خود، به مباحث امامت اهتمام ورزیده و خود را در زمره مدافعان سرسخت حریم ولایت و امامتِ آل البیت علیهم السلام جای داده اند.

آنچه در بالا مطالعه کردید معرفی کتاب تقریب المعارف به قلم سید حسین حایری است که در مجله امامت پژوهی، شماره ۶ به چاپ رسیده است.

متن کامل این مقاله را در فایل زیر مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612