کد خبر:28359
پ
عبدالله انوار ۱۲

مراسم یادبود سید عبدالله انوار برگزار شد

مراسم یادبود استاد سید‌ عبدالله انوار، فهرست‌نویس، نسخه‌پژوه و متخصص متون کهن ریاضی و منطق، در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

میراث مکتوب- مراسم یادبود استاد سید‌ ‎عبدالله انوار، فرهنگ‌پژوه، مترجم، نسخه‌پرداز، ریاضی‌دان و رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران با حضور اهالی فرهنگ و دوستداران این اندیشمند فرهیخته، سه‌شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۱ در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

حبیبی: انوار در همه علوم عصر ما متبحر بود

نجفقعلی حبیبی گفت: من دهه ۱۳۴۰ هنگام دانشجویی برای انجام تکالیف به کتابخانه ملی می‌رفتم و در آنجا با انوار آشنا شدم که در ساختمان قدیمی کتابخانه میان کتاب‌ها و نسخ خطی محو شده بود چنانکه در میان نسخ فرو رفته بود.

او افزود: انوار در همه علوم عصر ما متبحر بود و به نوعی متخصص به شمار می‌رفت او نسخه پژوه، منطق‌دان و ادیب و فلسفه‌دان و ریاضیدان بود.

این نسخه‌پژوه عنوان کرد: او اگرچه از اشراف جامعه به‌شمار می‌رفت اما بسیار فروتن و متواضع بود. اگرچه ظاهر خشکی داشت اما وقتی به او نزدیک می‌شدید با مهربانی با شما برخورد می‌کرد.

نجفقلی حبیبی گفت: با این که در اغلب علوم صاحب دانش بود اما هیچ تفاخری نداشت و در کمال تواضع در میان جمع حضور می‌یافت. او علیرغم کهولت سنی که داشت اما در حوزه تهران‌پژوهی فعال بود و بسیاری از نقاط شهر تهران را پیاده طی کرده بود.

عشایری: انوار می‌توانست به آکادمی ما روح ببخشد

حسن عشایری، پزشک اعصاب و استاد بازنشسته دانشگاه در ادامه این یادبود گفت: ما در دانشگاه فرایبورگ با درسی به عنوان تاریخ پزشکی آشنا شدم و در آنجا با ابن سینا برخوردم که به او علاقه پیدا کردم و در مطالعه آرا و نظریات ابن سینا دریافتم او درباره ادراک جزو اولین دانشمندانی بود که در این رابطه صحبت‌های خاصی کرده بود.

او افزود: بعد از انقلاب به ایران آمدم و از آنجا به مطالعات انوار درباره ابن سینا پی بردم و برای نخستین‌بار در منزل امیرحسین آریان‌پور با انوار آشنا شدم و سؤال‌هایی که درباره ابن سینا داشتم با انوار بحث و گفت‌وگو کردم.

این پزشک اعصاب بیان کرد: علت اینکه جرئت کردم در اینجا در خدمت شما باشم که علوم اعصاب در دو دهه اخیر پیشرفت‌هایی کرده و بحث میان رشته‌ای مطرح شده است و همین موضوع باعث نزدیکی علوم پزشکی با سایر رشته‌ها شده است.

حسن عشایری گفت: هر کتابی که به او هدیه دادیم در جلسه بعدی نقد آن را مطرح کرد و تحلیلی از متن کتاب را به شکل زیبایی ارائه می‌داد و ای کاش آن را همه ضبط می‌کردیم تا به دانشجویان ارائه دهیم.

او ادامه داد: نقد انوار به کتاب‌ها تحلیلی بود و سرشار از اطلاعات. مثل امروز نبود که یک دکمه را بزنید انواع مقالات بالا بیاید اما سطحی. به شکلی که امروز علم فست فود شده است. در حالی که انوار در نگاهش به کتاب‌ها ژرفا داشت در حالی که امروز کمتر استادان و دانشجویان عمیق می‌بینیم.

این استاد سابق دانشگاه اظهار کرد: کتابی تازه منتشر شده به نام نقد هاروارد که در این کتاب آمده که ما یک فیزیکدان تربیت می‌کنیم که تک بعدی است. به نظرم اگر هیجان نباشد خرد آسیب نمی‌بیند به طوری که فردوسی می‌گوید که خرد شادی بخشد.

به نظرم انوار صاحب علمی بود که راه را نشان می‌داد بدون اینکه سدمعبر کند و در علم با یک زبان زیبا نقد می‌کرد. تا جایی که می‌دانم روح علمی در آکادمی ما غایب است امیدوارم تاریخ زندگی استاد را تدریس کنند تا نسبت او شناخت پیدا کنیم.

یادبود عبدالله انوار

منبع: ایبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612