کد خبر:4216
پ
sanaeeghaznavi-m-2

مخاطب‌ شناسی سنايی در آثار منثور قرن ششم تا دهم هجری

پرسش اصلی مقاله، چنان که از عنوان آن هم بر می‌آيد، مخاطب شناسی سنايی در آثار منثور قرن ششم تا دهم هجری است.

ميراث مكتوب – پرسش اصلی مقاله، چنان که از عنوان آن هم بر می‌آيد، مخاطب شناسی سنايی در آثار منثور قرن ششم تا دهم هجری است.
برای يافتن پاسخ، ابتدا آثار منثوری را که از اشعار سنايی استفاده کرده بودند، شناسايی کرديم. پس از استخراج ابيات و مطابقت آن‌ها با آثار سنايی، منابع مذکور بر اساس موضوع در هشت گروه طبقه‌بندی شدند: آثار تاريخی، عرفانی، تفسيری، زندگی‌نامه‌ای، اخلاقی، فنی ـ ادبی، روايی ـ داستانی و ترسّلی. سپس با چهار رويکرد متفاوت داده‌ها را بررسی کرديم. نخست، رويکرد تاريخی که نشان می‌داد، هر کدام از آثار سنايی در کدام دوره تاريخی و تا چه حد مورد توجه نويسندگان بوده‌است؛ دوم، رويکرد جغرافيايی که می‌خواهد به اين پرسش پاسخ دهد که در قرن ششم تا دهم، شعر سنايی در کدام مناطق خواننده داشته‌است؛ سوم، رويکرد تحليلی ـ موضوعی که در صدد است تا اولاً طيف مخاطبان سنايی را در طول تاريخ نشان دهد، ثانياً معلوم کند هر گروه بيشتر به کدام بخش آثار او توجه داشته‌اند و سوم اين‌که مشخص کند نويسندگان از اشعار سنايی در چه زمينه‌های معنايی ـ عاطفی بهره برده‌اند و نهايتاً اين‌که دريافت خوانندگان شعر سنايی در طول تاريخ، چه تفاوتها و چه وجوه مشترکی دارد.
آخرين رويکرد ما، آماری است که بر اساس آن به‌طور مشخص می‌خواهيم به سه پرسش پاسخ دهيم: شعر سنايی در قرن ششم تا دهم در ميان کدام گروه از نويسندگان خوانندگان بيشتری داشته‌است؟ سير اقبال به شعر او در بازه زمانی مذکور چگونه بوده‌است و سرانجام اين‌که، کدام اثر سنايی بيشتر مورد توجه خوانندگان بوده‌است؟

براي مطالعه متن كامل مقاله «مخاطب‌ شناسی سنايی در آثار منثور قرن ششم تا دهم هجری» نوشته مهدی زرقانی، محمدجعفر ياحقی و محبوبه علی حوری فيض آبادی كه در دوره 6 شماره 3 مجله پژوهش هاي ادب عرفاني منتشر شده است با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612