کد خبر:2606
پ
mahakkhosra-m

محک خسروی اثر شایسته تقدیر جایزه پروین اعتصامی شناخته شد

کتاب محک خسروی به عنوان اثر شایستۀ تقدیر از سوی دبیرخانۀ پنجمین جایزۀ ادبی پروین اعتصامی در حوزه ادبیات پژوهشی، بخش تصحیح شناخته شد.

ميراث مكتوب – کتاب محک خسروی به عنوان اثر شایستۀ تقدیر از سوی دبیرخانۀ پنجمین جایزۀ ادبی پروین اعتصامی در حوزه ادبیات پژوهشی، بخش تصحیح شناخته شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب محک خسروی عنوان مجموعه‌ای از شاعران فارسی‌ سرا است كه ميرزا خسرو بيگ گرجی آن ‌ها را با توجه به وزن، قافيه و رديف و نيز به ترتيب الفبايی، گزينش و فائزه زهرا ميرزا، اين اثر را تصحيح و مرکز پژوهشی ميراث مكتوب، آن را منتشر کرده است.
محقق اين اثر، فائزه زهرا ميرزا، نوه مؤلف و از علاقه‌ مندان زبان فارسی در پاكستان است. وی كه دورۀ دكتری زبان فارسی را در ايران گذرانده، اين كوشش فرهنگی را در راه استوار داشتن ميراث مكتوب مشترك پاكستان و ايران می‌داند.
در محك خسروی، 1589 غزل از 52 شاعر گرد آمده و محقق با تلاش فراوان توانسته است، شرح حال 45 تن از اين شاعران را به دست آورده و در تعليقات كتاب بياورد.
شرح برخی لغات و اصطلاحات نيز در بخش تعليقات آورده شده و نيز همه غزل‌های كتاب با اصل ديوان هر شاعر، چاپی يا نسخه خطی و يا تذكره‌ های ادبی مقابله و اختلافات آن‌ها در پاورقی‌ ها آمده است.
تنوع مضمون و سبك و حال و هوای غزل ‌های شاعران مختلف، از ويژگی‌های بارز اين كتاب است.
كتاب محک خسروی در 1203 صفحه و بهای 160 هزار ريال به همت مؤسسه پژوهشی ميراث مكتوب، منتشر شده است.
یادآور می شود پنجمین جایزه ادبی پروین اعتصامی دوشنبه 21 اسفندماه سال جاری از ساعت 15 الی 17 در پژوهشکدۀ فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی برگزار می شود.

مركز پژوهشي ميراث مكتوب انتخاب كتاب محک خسروی را به عنوان اثر شايسته تقدير در جايزه ادبي پروين اعتصامي به مصحح اين اثر خانم فائزه زهرا ميرزا تبريك مي گويد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612