کد خبر:4193
پ
فاقد تصویر شاخص

قطعاتِ مولانا کاتبی تُرشیزی

پیش ‌تـر در مقالـه‌ای با عـنوانِ «کاتبی تُرشیزی؛ زندگی و شعر او» به بازبینـی در زندگـی و شعر این سخن ‌پرداز شاخصِ عـصر تیموری ( 807-913ق) پرداختم.

ميراث مكتوب – پیش ‌تـر در مقالـه‌ای با عـنوانِ «کاتبی تُرشیزی؛ زندگی و شعر او» در فصل‌ نامۀ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی (نامۀ انجمن، ویژۀ ادبیات، سال نهم، شمـارۀ اوّل و دوّم، بهار و تابستان 1388 شمسی) به بازبینـی در زندگـی و شعر این سخن ‌پرداز شاخصِ عـصر تیموری (807-913ق) پرداختم و با توجه به کلیات دیوان وی _ که قسمتِ عمدۀ آن، تا به امروز، هنوز در صورت دستنویس باقـی مانده _ و شماری کُتُب تذکره و دواوینِ شاعرانِ آن عصر _که در سال‌های اخیر به چاپ انتقادی و علمـی رسیده‌اند_ آگاهی‌ های تازه‌ای از تاریخ ادبیات تیموری به دسـت آمد و در آن نوشتار درج شد.
اینـک در این مختصـر، مطالبی در طـی آن مقاله به عـنوان تکـمـله عرضـه می‌گـردد و آن‌گاه قطـعات کاتبی را که از روی اقدم و اصح دستنویس ‌های دیوانِ وی تصحیح کرده و گرد آورده‌ام، ارائه می‌شود.

ادامه مقاله قطعاتِ مولانا کاتبی تُرشیزی (م 839ق)را اينجا بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612