کد خبر:4947
پ
anvari-m-1

قصايد انوري و لزوم تصحيحي تازه از آنها

هر چند ديوان انوري از مهمترين و دشوارترين متون شعر فارسي است اما تنها دو تصحيح از آن وجود دارد.

ميراث مكتوب – هر چند ديوان انوري از مهمترين و دشوارترين متون شعر فارسي است اما تنها دو تصحيح از آن وجود دارد. نخستين بار استاد سعيد نفيسي و دومين بار استاد محمدتقي مدرس رضوي اين ديوان را به چاپ رسانيده اند. چاپ نفيسي داراي اشكالاتي است و تصحيح تقي مدرس رضوي نيز علي رغم محاسن بسيار، خالي از اشكال نيست. در اين مقاله ابتدا تاريخچه و چگونگي اين دو تصحيح بيان شده است. آنگاه با معرفي دسته اي از نسخه هايي از ديوان كه در دسترس هيچكدام از دو مصحح مذكور نبوده عملا با تصحيح برخي از ابيات نشان داده شده كه مراجعه به اين نسخ چگونه مي تواند به تصحيح بهتري از متن ديوان كمك كند. با اين همه، چون مراجعه به اين نسخه هاي نويافته به تنهايي كافي شمرده نشده، بر اهميت برخورداري از يك روش تحقيق نظام مند نيز تاكيد شده است. از اين رو فرايند تصحيح استدلالي مورد نظر در قالب شرح مراحل تصحيح يك بيت نمونه از ديدگاه روش شناسانه به اختصار شرح داده شده است.

متن كامل مقاله «قصايد انوري و لزوم تصحيحي تازه از آنها» نوشته محمدحسين كرمي ، محمدرضا اميني ، حميدرضا كوثري كه در فصلنامه شعر پژوهي (بوستان ادب) سال پنجم، شماره 4 (پياپي 72)، زمستان 1392 به چاپ رسيده است بر روي فايل پايين بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612