کد خبر:3756
پ
shiveasheghi-m

شیوه عاشقی در نگاه مولانا

کتاب شیوه عاشقی، در ستایش مولانا نوشته‌ی اندرو هاروی و ترجمه‌ فیروزان زهادی به تازگی از سوی نشر هیرمند منتشر شده است

میراث مکتوب – کتاب شیوه عاشقی، در ستایش مولانا نوشته‌ی اندرو هاروی و ترجمه‌ فیروزان زهادی به تازگی از سوی نشر هیرمند منتشر شده است.
جهان ما سرد و افسرده است، قلوب ما سرد و افسرده است و کاری که مولانا در قلمرو زبان می کند، این است که در نهایت ظرافت آن نور و گرما و شور و سرمستی خداآگاهی را که اطراف ما را احاطه کرده و در عمق همه‌ ذرات هستی می‌ جوشد و می‌ خروشد، به واقعیتی ملموس بدل کند…
کتاب شیوه‌ی عاشقی متن سخنرانی ‌های نویسنده در سان فرانسیسکو، در مؤسسه‌ مطالعات بنیادی کالیفرنیا طی ماه‌های آوریل، مه و ژوئن سال ۱۹۹۳ و در گرامیداشت مولاناست که نویسنده آن‌ ها را سامان داده و بخش ‌هایی بر آن افزوده تا به شکل کنونی، پس از ترجمه پیش روی خواننده‌ ایرانی قرار گرفته است.
نویسنده در درآمد کتاب به سبک کتاب‌های کهن عرفانی، از رویای خود سخن می ‌گوید: «در خواب پیرمردی را دیدم که در مسجدی خالی از مردم و روشن از پرتو آفتاب نشسته بود و من از او سوال می‌کردم: چگونه می ‌توانم از مولانا در آمریکای عصر جدید حرف بزنم؟ پیرمرد لبخندی زد و گفت: عاشقانه و موشکافانه، مستانه و در ‌‌نهایت هشیاری.»
کتاب ده فصل دارد که به ترتیب با این عناوین مشخص شده‌اند: سفری در راه عشق، بهای عبودیت، فرو پژمردن و شکفتن، صدای سکوت، بهار سرمدی، انسان کامل، هنگامه‌ آخرالزمان و شکوه، طفل حق، پیروزی در مرگ و عاشقانه، همچون عشق، به خاطر عشق.
نویسنده می‌کوشد در این ده فصل داستان سیر و سلوک معنوی مولانا را به سوی کمال روایت کند. و در این روایت به طور ویژه بر نقش ابتدا ویرانگر و سپس انسان ساز و کمال بخش شمس تبریزی، محبوب و مراد مولانا، بر هستی و سلوک عرفانی او تاکید می‌ کند.
نویسنده در جای جای کتاب، روایت خود را با اشعار مولانا تطبیق می‌ دهد. ارائه شاهد مثال‌ های فراوان از شعر مولانا از امتیازات این کتاب است. اشعار کتاب بیشتر از غزلیات شمس و رباعیات مولانا انتخاب شده‌اند.
نکته دیگر اینکه نویسنده برخی از اشعار مولانا را در کتابی مستقل با نام آتش عشق باز آفرینی کرده است و از این شعر‌ها هم در متن استفاده کرده. در این موارد مترجم فارسی این اشعار را به شعر منثور ترجمه کرده است.
اندرو هاروی در بخشی از این کتاب می گوید: اگر قرار است قرن بیست و یکمی در کار باشد، این قرن راه چاره‌ای جز این ندارد که به مذهب رو کند. و همچنان که گفته شد طبیب الهی این مذهب مولاناست.
کتاب شیوه عاشقی، در ستایش مولانا نوشته اندرو هاروی ترجمه فیروزان زهادی در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه در ۳۲۰ صفحه و با بهای ۱۷۵۰۰۰ ریال از سوی نشر هیرمند منتشر شده است.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612