کد خبر:4423
پ
Zamimeh30-m

شکوه و جاودانگی (جامع التواریخ و رشیدالدین فضل الله همدانی)

ضمیمۀ 30 آینۀ میراث با عنوان «شکوه و جاودانگی (جامع التواریخ و رشیدالدین فضل الله همدانی)» منتشر شد.

ميراث مكتوب – ضمیمۀ 30 آینۀ میراث دوفصلنامۀ ویژه پژوهشهای متن شناسی با عنوان «شکوه و جاودانگی (جامع التواریخ و رشیدالدین فضل الله همدانی)» نوشتۀ یوسف الهادی با ترجمۀ اکبر ایرانی منتشر شد.

خواجه رشيدالدين فضل الله همداني (648ـ718ق) طبيب، مورخ، مفسر، سياستمدار و وزیر سه فرمانروای مغول در عصر حاکمیت ايلخانان بود. او در بسياري از علوم و فنون دستی توانا و شناختی وسيع و نظری دقيق داشت و علاوه بر تخصص در دانش پزشکی ـ كه از نیای خود به ارث برده بود ـ با كشاورزي، مهندسی شهرسازي، فلسفه و کلام و الهيات نيز آشنایی داشت. زبانهای فارسي، عربي، مغولي، تركي را خوب میدانست و با زبان عبري و چيني آشنا بود.
رشيدالدين به لحاظ کثرت آثار و تألیف کتب تاریخی، از سرآمدان عصر خود به شمار میرفت. گردآوری تاریخ عهد مغولان از شاهکارهای اوست. او به قصد گردآوری منابع تاریخ جهان، مجموعۀ گرانسنگ جامع التواریخ را تدوین و تصنیف کرد و طبعاً از برخی منابع معتبر تاریخی پيش از خود بهره جست.

نوشتۀ حاضر، ترجمۀ مقاله‌اي است از پژوهشگر عراقي آقای يوسف الهادي که به زبان عربي نوشتند و دربارۀ زوايايي از زندگي رشيدالدين به رشته تحریر درآمده و توسط دکتر اکبر ایرانی ترجمه شده است. آقای يوسف الهادي در نوشتۀ خود كوشیده است به ويژگي ها و سودمنديهاي آثار رشيدالدين و كارهاي فرهنگي او بپردازد و برخي نظرات مغرضانه يا دور از انصاف دربارۀ رشيدالدين را كه از روزگار وي به بعد مطرح شده، با ديدي منصفانه بررسي كند.

نویسندۀ محترم که این مقاله را به استاد محمد روشن (مصحح مجموعه 15 جلدی جامع التواریخ) تقدیم کرده است، میراث مکتوب به مناسبت انتشار سه جلد کتاب جامع التواریخ بخش ایران و اسلام، از ایشان برای شرکت در آیین رونمایی از این سه جلد و نیز مراسم نکوداشت این استاد فرزانه، دعوت به عمل آورده تا وی با ارائۀ مقالۀ دیگری در بارۀ خواجه رشید الدین فضل الله همدانی علاقه مندان به تاریخ را بهره مند سازند.


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612