کد خبر:3391
پ
۲۹

شکوه ریاضت

سال گذشته دو تن از برجسته ترین معلمان ریاضی کشور در نیم قرن اخیر عرصۀ خاک را فرو نهادند و جان به جان آفرین تسلیم کردند. نخستینِ آن دو پرویز شهریاری (۱۳۰۶-۱۳۹۱) بود که در اردیبهشت ماه درگذشت و دیگری عبدالحسین مصحفی (۱۳۰۳-۱۳۹۱) که در واپسین روزهای اسفندماه قالب تهی کرد.

میراث مکتوب – سال گذشته دو تن از برجسته‌ترین معلمان ریاضی کشور در نیم قرن اخیر عرصۀ خاک را فرو نهادند و جان به جان آفرین تسلیم کردند. نخستینِ آن دو پرویز شهریاری (۱۳۰۶-۱۳۹۱) بود که در اردیبهشت ماه درگذشت و دیگری عبدالحسین مصحفی (۱۳۰۳-۱۳۹۱) که در واپسین روزهای اسفندماه قالب تهی کرد.
در اولین شمارۀ مجلۀ میراث علمی اسلام و ایران در نوشته‌ای با عنوان «از کوخ ریاضت تا کاخ ریاضیات» با گوشه‌ای از خدمات علمی و فرهنگی شادروان پرویز شهریاری آشنا شدیم و اکنون نیز یادی می‌کنیم از مرحوم عبدالحسین مصحفی و خدمت شایانی که به توسعۀ علم ریاضیات در ایران کرد.مقدمه ای که در بالا آمده بخشی از مقاله ای است نوشته جواد ربانی که درنگی دارد بر زندگی و کارنامۀ استاد عبدالحسین مصحفی و در دومین شماره دوفصلنامه میراث علمی اسلام و ایران به چاپ رسیده است.

متن کامل این مقاله را می توانید در فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612