کد خبر:3391
پ
فاقد تصویر شاخص

شکوه ریاضت

سال گذشته دو تن از برجسته ترین معلمان ریاضی کشور در نیم قرن اخیر عرصۀ خاک را فرو نهادند و جان به جان آفرین تسلیم کردند. نخستینِ آن دو پرویز شهریاری (۱۳۰۶-۱۳۹۱) بود که در اردیبهشت ماه درگذشت و دیگری عبدالحسین مصحفی (۱۳۰۳-۱۳۹۱) که در واپسین روزهای اسفندماه قالب تهی کرد.

میراث مکتوب – سال گذشته دو تن از برجسته‌ترین معلمان ریاضی کشور در نیم قرن اخیر عرصۀ خاک را فرو نهادند و جان به جان آفرین تسلیم کردند. نخستینِ آن دو پرویز شهریاری (۱۳۰۶-۱۳۹۱) بود که در اردیبهشت ماه درگذشت و دیگری عبدالحسین مصحفی (۱۳۰۳-۱۳۹۱) که در واپسین روزهای اسفندماه قالب تهی کرد.
در اولین شمارۀ مجلۀ میراث علمی اسلام و ایران در نوشته‌ای با عنوان «از کوخ ریاضت تا کاخ ریاضیات» با گوشه‌ای از خدمات علمی و فرهنگی شادروان پرویز شهریاری آشنا شدیم و اکنون نیز یادی می‌کنیم از مرحوم عبدالحسین مصحفی و خدمت شایانی که به توسعۀ علم ریاضیات در ایران کرد.

مقدمه ای که در بالا آمده بخشی از مقاله ای است نوشته جواد ربانی که درنگی دارد بر زندگی و کارنامۀ استاد عبدالحسین مصحفی و در دومین شماره دوفصلنامه میراث علمی اسلام و ایران به چاپ رسیده است.

متن کامل این مقاله را می توانید در فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612