کد خبر:28288
پ
e1

شب بزرگداشت حکیم نظامی در دانشگاه بلگراد

مراسم بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی‌گوی ایرانی با حضور دانشجویان و برخی از استادان دانشگاه بلگراد از سوی مرکز مطالعات فارسی برگزار شد.

میراث مکتوب- مراسم بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی گوی ایرانی با حضور دانشجویان و برخی از استادان دانشگاه بلگراد از سوی مرکز مطالعات فارسی با حمایت رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان برگزار شد.

همچنین نمایشگاهی از نگارگری و مینیاتورهای مرتبط با آثار حکیم نظامی نیز برپا گردید. در این مراسم که با مشارکت انجمن فارغ التحصیلان این دانشگاه برپا شد،‌ امیر پورپزشک رایزن فرهنگی کشورمان،‌ سعید صفری استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد و پنج تن از دانشجویان سخنرانی نمودند.

این برنامه در دو بخش برگزار گردید، بخش نخست به ارایه سخنرانی با موضوع شخصیت ادبی نظامی و معرفی آثار و کتابهای او اختصاص یافت و در بخش دوم این برنامه، کارگاه آموزش خط تحریری با اشعار حکیم نظامی برگزار گردید و دانشجویان ضمن یادگیری چگونگی خوانش شعر نظامی، گزیده ای از ابیات آن را به صورت خط تحریری نوشته و تمرین کردند.

بخش نخست برنامه با سخنرانی ابراهیم اقبالی،‌ نظامی شناس برجسته کشورمان از دانشگاه تبریز آغاز گردید و سخنرانی وی به صورت ویدئویی پخش شد. وی با تشریح  ویژگی های شعر نظامی و همچنین با اشاره به برخی از ابیات و اشعار، توجه به عظمت ایران و عدالت ایرانی را از مهمترین عناصر محتوای شعری او دانست و اظهار داشت،‌ ایران دوستی و توجه و علاقه نظامی به ایران در تمام آثار او موج می زند و از این روست که نظامی حقیقتا ایران را جان و دل جهان می داند. وی همچنین به ابداعات نظامی در حوزه کلام و ابداع ترکیبات و إصلاحات اشاره کرد که برای همیشه در ادبیات فارسی باقی مانده است.

در ادامه پنج تن از دانشجویان زبان فارسی به صورت تفضیلی  اثر مهم نظامی یعنی «پنج گنج یا خمسه نظامی» را معرفی کردند: نوونا استانکوویچ درباره «مخزن الاسرار»، یوانا میلووانویچ درباره «خسرو و شیرین»، آنا پشکاش با موضوع «لیلی و مجنون»، میلیتسا استویانوویچ درباره «هفت پیکر» و آندریانا دیمیتریوویچ درباره «اسکندرنامه»‌ سخنرانی کردند و خلاصه ای از موضوعات آن را بیان نمودند.

سعید صفری استاد زبان فارسی نیز در هر بخش توضیحاتی درباره این آثار و ویژگی های مهم آن ارایه نمود. در پایان بخش نخست،‌ امیر پورپزشک رایزن فرهنگی کشورمان با جمع بندی مطالب ارایه شده اظهار داشت، پنج شاعر بزرگ ایرانی یعنی فردوسی،‌ نظامی، سعدی، حافظ و مولانا ستون ها و پایه های اصلی ادبیات درخشان فارسی هستند و در این میان، چنانکه فردوسی زبان فارسی را با شعر حماسی قوام و دوام بخشید، غنای ادبیات و شعر فارسی مدیون نظامی است.  وی همچنین به اهمیت آثار نظامی از دیدگاه هگل،‌ فیلسوف برجسته آلمانی اشاره نمود که در تقسیم بندی او، نظامی حماسه سرای عشق معرفی می شود.  پورپزشک همچنین مفهوم عشق را یکی از برجسته ترین موضوعات اشعار و آثار نظامی دانست که جوهره زندگی است و موجب رشد معنویت فردی و فضایل اخلاقی می شود و جامعه را به سوی صلح و آرامش پیش می برد.

در بخش دوم این برنامه، کارگاه خط تحریری با شعر حکیم نظامی و با تدریس سعید صفری برگزار شد و دانشجویان پس از تمرین خوانش ابیاتی از شعر نظامی، چگونگی نوشتن با خط تحریری این اشعار را تمرین کردند. همچنین در میانه برنامه ها،‌کلیپ هایی از دانشجویان که با موضوع حکیم نظامی تهیه شده بود و چند قطعه شعر و موسیقی پخش گردید.

ویژه‌نامه‌ حکیم نظامی که از سوی رایزنی فرهنگی و مرکز مطالعات فارسی منتشر شده بود در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612