کد خبر:26732
پ
۳۲۲

سهم زبان فارسی در معرفی و انتقال فرهنگ هندی به جهان ایرانی

در دپارتمان زبان فارسی دانشگاه دهلی نو، سهم زبان فارسی در معرفی و انتقال فرهنگ هندی به جهان ایرانی بررسی شد.

میراث مکتوب- به همت مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی، دپارتمان زبان فارسی دانشگاه دهلی نو و نمایندگی جامعه المصطفی در دهلی نو، سمیناری با عنوان “سهم زبان فارسی در معرفی و انتقال فرهنگ هندی به جهان ایرانی و فارسی” برگزار شد.
در این سمینار که انیتواتا، رئیس دانشکده هنر دانشگاه دهلی، چاندرا شکر، رئیس دپارتمان زبان فارسی و مدیر بین الملل دانشگاه دهلی، محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان، حجت الاسلام شاکری، رئیس دفتر نمایندگی جامعه المصطفی در هند و جمعی از اساتید و محققان و دانشجویان زبان فارسی حضور داشتند، سهم زبان فارسی در روابط ایران و هند مورد بررسی قرار گرفت.
در مراسم افتتاحیه این سمینار، انیتواتا رئیس دانشکده هنر دانشگاه دهلی طی سخنانی اظهار داشت: هنر و زبان پیوستگی تنگاتنگی دارند و این ویژه در زبان‌هایی چون فارسی بیش از دیگر زبان‌هاست.
وی افزود: وجه موزون و موسیقیایی زبان فارسی و اهمیت شعر و شاعری در فرهنگ ایرانی موجب شده است تا علاوه بر هنر خوشنویسی و موسیقی، زبان فارسی در عرصه‌های دیگری چون معماری و بناها و آثار تمدنی سهم و نقش مهمی داشته باشد.
انیتواتا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سهم زبان فارسی در معرفی و انتقال موسیقی و برخی هنرهای هندی به جامعه ایران خاطر نشان کرد: اولین منابع در معرفی هنر موسیقی به ایرانیان از طریق ترجمه فارسی برخی منابع موسیقی هند رخ داد و علاوه بر آن داستان‌ها و منابعی چون کلیله و دمنه که یک اثر ادبی و هنری جهانی است از طریق ایران و زبان فارسی به زبان‌های عربی و سایر زبان‌ها ترجمه و منتشر شد.
چاندرا شکر رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه دهلی با اشاره به اهمیت رابطه با ایران برای هند اظهار داشت: مسیر تعاملات هند با بخشی از دنیا از جمله آسیای مرکزی از ایران بود و زبان فارسی نیز واسطه اصلی این تعاملات بشمار می آمد.
وی افزود: زبان فارسی و ترجمه منابع به این زبان توانست علاوه بر تسهیل  ارتباطات تنگاتنگ ایرانی‌ها و هندی‌ها در طول تاریخ گذشته، مجموعه‌ای از علوم و دانش از جمله علم حساب و ریاضی، طب، هندسه و نجوم را نیز بین دو ملت منتقل کند.
رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه و رایزن فرهنگی سابق هند در ازبکستان در ادامه سخنانش عنوان کرد: بسیاری از منابع مربوط به صوفیه از جمله ۲۶۰۰ اثر که در قالب ملفوظات عرفانی تدوین یافته است در هند و به زبان فارسی تهیه و به دیگر مناطق جهان اسلام منتشر شده است.
شارکری نماینده جامعه المصطفی در هند نیز در این برنامه در خصوص ظرفیت‌های همکاری جامعه المصطفی با دانشگاه‌های هند در حوزه زبان فارسی و تجربه های این مرکز در آموزش زبان فارسی به طلاب خارجی سخنانی ارائه کرد.
ربانی، رایزن فرهنگی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه نیز در سخنانش ضمن تشریح بازتاب و تصویر هند در شعر و ادب فارسی اظهار داشت: سرزمین و مردم هند همواره مورد توجه شاعران ایرانی بوده و هند یکی از واژه‌های پر بسامد در ادبیات فارسی بشمار می رود.
وی ادامه داد: نسبت تنگاتنگ زبان فارسی و هند و ارتباط دیرینه و پیوستگی‌های فرهنگی تاریخی هند با زبان فارسی برخی ادیبان و شاعران و محققان برجسته را واداشته است تا در خصوص یکسانی فارسی و هندی سخن بگویند و هندی و فارسی را یکی بدانند.
وی با اشاره به تاثیرپذیری ادبیات فارسی از سنت اسطوره پروری و حماسه سرایی در منابع دینی و ادبی هند خاطرنشان کرد: همانندسازی حیوانات برای رفتارهای انسانی که در قالب داستان و تمثیل در ادبیات فارسی بویژه در آثار عطار و نظامی گنجوی رواج یافته است نیز تحت تأثیر فرهنگ هندی بویژه از طریق ترجمه کلیله و دمنه وارد ادبیات فارسی شده است.
رایزن فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش تاثیر هند در جهانی‌سازی شعر و ادب فارسی و همچنین بالندگی، توسعه و گسترش ادبیات صوفیانه بویژه از طریق ملفوظات و ایجاد پل مشترک بین تصوف اسلامی و هندوئیسم را یکی دیگر از بازتاب‌های فرهنگ هندی دانست که از طریق زبان فارسی بویژه ترجمه مجمع البحرین دارالشکوه وارد فرهنگ و ادب فارسی شد.
وی ابراز امیدواری کرد تا با بهره‌گیری از این تجربه و ظرفیت زبان فارسی بتوان امروزه نیز مسیر همدلی و همکاری دو ملت بزرگ ایران و هند را هموارتر کرد.
در این سمینار دو روزه، اساتیدی از مناطق دهلی پتنا، کشمیر، راجستان و دیگر ایالت‌ها جهت ارائه مقاله دعوت شده‌اند.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612