کد خبر:5332
پ
sarayesokot-m

سرای سکوت: پیام‌های عارفانه از تذکرة الاولیای عطار

سرای سکوت: پیام‌های عارفانه از تذکرةالاولیای عطار نوشته ایرج شهبازی از سوی نشر دوستان منتشر شد.

ميراث مكتوب – سرای سکوت: پیام‌های عارفانه از تذکرةالاولیای عطار نوشته ایرج شهبازی از سوی نشر دوستان منتشر شد.

این کتاب دربردارندۀ 357 جملۀ درخشان، عمیق و زیبا از عارفان مسلمان است.

از چشم‌اندازی گسترده می‌توان کتب عرفانی را به سه دسته تقسیم کرد: کتبی که برای آموزش مبانی و اصول تصوف نگاشته شده‌اند؛ کتب تذکره و طبقات که برای معرفی صوفیان نوشته شده‌اند و کتب مقامات و مناقب و امثال اینها.

تذکرةالاولیا از کتب دستۀ دوم است و در آن شرح احوال، آثار، اندیشه‌ها و کرامات 72 صوفی و عارف مسلمان آمده است. کتاب‌های طبقات‌الصوفیه خواجه عبدالله انصاری، طبقات‌الصوفیه عبدالرحمن سُلَمی، حلیةالاولیاء، نفحات الانس نیز از این دسته هستند.

برتری تذکرةالاولیا بر این چهار کتاب به ویژه برای ایرانیان از آن روست که اولاً به زبانی ساده، شیرین، استوار و دلنشین نوشته شده است؛ به طوری که می‌توان از بسیاری از صفحات آن مانند شعرهای بسیار درخشان فارسی لذت برد؛ ثانیاً این اثر نه مانند طبقات الصوفیۀ سُلَمی خیلی مختصر است و نه مانند حلیةالاولیاء بسیار طولانی و حجیم است؛ به عبارت دیگر تذکرة الاولیا از زیاده‌گویی ‌های ملال‌آور و کوتاه‌نویسی‌های زیان‌بار در امان مانده است و بدون خستگی می‌توان از آنن لذت برد و ثالثاً صمیمیت و درد و عشقی که در پشت عبارات آن وجود دارد، با هیچ‌کدام از آثار مشابه قیاس‌شدنی نیست.

سرای سکوت که نام خود را وامدار یکی از ژرف‌ترین سخنان عارف نامدار ایرانی، بایزید بسطامی است، 357 جملۀ درخشان، عمیق و زیبا از عارفان مسلمان را به خواننده تقدیم می‌کند. همۀ این پیام‌ها از تذکرةالاولیاء، شاهکار جاودانۀ عطار نیشابوری انتخاب شده‌اند.

نگارنده در انتخاب جملات، حتی‌الامکان به متن اصلی وفادار بوده است؛ اما چنانچه در ساختار جمله، پیچیدگی غیرمعمول یا واژۀ بسیار مهجوری وجود داشته، کوشیده شده تا ساختاری ساده یا واژه‌ای آسان به جای آن گذاشته شود تا خواننده برای لذت‌بردن از شکل و محتوای جملات با مانعی جدی روبرو نشود. از آنجا که شمارۀ صفحۀ هر جمله در ذیل آن آمده است، خواننده می‌تواند با مراجعه به متن، شکل اصلی جملات را ملاحظه كند.

برای اینکه خواننده در فهم جملات با دشواری کمتری روبرو شود، معانی واژه‌ها و عبارات دشوار به شکلی ساده و روان در پاورقی توضیح داده شده است. از آنجه که موضوعات مطرح شده در این جملات بسیار متنوع و رنگارنگ است، نمایۀ تفصیلی در پایان کتاب آورده شده است.

سرای سکوت: پیام‌های عارفانه از تذکرةالاولیای عطار تاليف ايرج شهبازي در شمارگان 1650 نسخه در 424 صفحه به بهاي ١٦٥٠٠٠ريال در سال 1392 توسط نشر دوستان به چاپ رسيده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612