کد خبر:6785
پ
fotohi

سبک واسوخت در شعر فارسی

اين مقاله نشان مي دهد كه سبك تغزلي واسوخت كه شاخۀ مشهور مكتب وقوع فارسي است در ميانۀ قرن دهم در كاشان پديدار شده و محتشم كاشاني اين سبك را ابداع كرده و به اوج رسانيده است .

میراث مکتوب – اين مقاله نشان مي دهد كه سبك تغزلي واسوخت كه شاخۀ مشهور مكتب وقوع فارسي است در ميانۀ قرن دهم در كاشان پديدار شده و محتشم كاشاني اين سبك را ابداع كرد ه و به اوج رسانيده است.

مورخان ادبي و سبك شناسان معاصر ما غالباً نوشته اند كه وحشي بافقي مبدع واسوخت و مشهورترين شاعر اين سبك است و نيز اين شيوه به او خاتمه يافته است. اين مقاله با اسناد تاريخي و ادبي اين نظر مشهور را مردود مي شمارد . نخست معناي لغوي و اصطلاحي واسوخت را بر رسيده و شواهد متعددي براي آن آورده است . سپس سابقۀ تاريخي در «مربع چهار نفرۀ عشق» اصطلاح را در تذكره ها و ديوان شاعران كاويده و فرايند سوختن و واسوختن را در شعر واسوخت تحليل كرده است. دلايل واسوخت را نيز از خلال سخنان شاعران برآورده و هفت نوع غزل واسوختي را بر اساس سخن محتشم كاشاني معرفي كرده است . بر اساس نتايج اين مقاله، مبدع اصطلاح واسوخت و مروج اين سبك محتشم كاشاني است و وحشي در اين شيوه مقلد بوده است. طرز واسوخت پس از محتشم تا پايان قرن يازدهم در ايران مورد توجه بوده و سپس در زبان اردو مورد توجه قرار گرفته است.

متن کامل این مقاله تألیف محمود فتوحی رودمعجنی که در مجلۀ شبه قاره شمارۀ سوم، پیاپی 3، پاییز ـ زمستان 1393 منتشر شده است اینجا بخوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612