00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:10761
پ
kashfoheirat

رساله کشف الحیرة

رساله کشف الحیرة عنوان کتابی است از میرسید محمد اسماعیل حسینی اصفهانی خاتون آبادی با مقدمه، تصحیح و تعلیق علی کرباسی زاده اصفهانی از سوی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شده است.

میراث مکتوب – رساله کشف الحیرة عنوان کتابی است از میرسید محمد اسماعیل حسینی اصفهانی خاتون آبادی با مقدمه، تصحیح و تعلیق علی کرباسی زاده اصفهانی از سوی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شده است.

علامه میرسید محمد اسماعیل حسینی مدرس خاتون آبادی (1116-1031ق) حکیم، فقیه، متکلم، محدث و ریاضی دان متبحر، از اندیشه مندان برجستۀ امامیه و بزرگان مکتب فلسفی اصفهان به شمار می رود که حدود چهل اثر در دانش های گوناگون عقلی و نقلی از او به جای مانده است.

رساله «کشف الحیره» در نقد تصوف عامیانه و تایید عرفان راستین شیعه است. به عقیده خاتون آبادی، مدعیان دروغین تصوف که خود خالی از معنویت حقیقی اند، با افزودن عناصر انحرافی به عرفان راستین، وادی سلوک الی الله را راهی پر خطر و آفت کرده اند. او منشأ اصلی تشویش و سرگردانی مردم را عالمان بی عمل و مدعیان بی درد و فقیهان ریاکار و درویشان بی فکر دانسته؛ و با طرح راهی میانه، به زدودن کاستی های عرفان و تقویت مبانی نظری و عملی آن بر پایه عقلانیت، کتاب و سنت و مکاشفه صحیح مبادرت ورزید.

رساله کشف الحیرة عنوان کتابی است از میرسید محمد اسماعیل حسینی اصفهانی خاتون آبادی که در 208 صفحه و توسط انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در سال 1396 به چاپ رسیده است. 

منبع: بساتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612