کد خبر:9692
پ
فاقد تصویر شاخص

رسائل شاه داعی شیرازی

کتاب رسائل شاه داعی شیرازی به توسط محمدجواد ناسک جهرمی منتشر شد.

میراث مکتوب – کتاب رسائل شاه داعی شیرازی به توسط محمدجواد ناسک جهرمی منتشر شد.

 این کتاب که شرح ۲۷ رساله اخلاقی، عرفانی و تربیتی (اعم از نسخ خطی و چاپی) سید نظام الدین محمود معروف به شاه داعی شیرازی، عارف و شاعر قرن نهم هجری است در ۳۰۰ صفحه توسط پژوهشگر و محقق جهرمی، محمد جواد ناسک گردآوری و منتشر شده است.

نگارنده در این اثر به بازبینی و تصحیح رسائل شاه داعی پرداخته و به این نکته اشاره دارد که هنوز ۲۹ اثر این شاعر شیرازی دست نخورده باقی مانده و به چاپ نرسیده است.

آنچه از نحوه تدوین این کتاب در مقدمه آمده گردآوری آن بر اساس نسخه خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، نسخه چاپی دبیر سیاقی، محمدحسین تسبیحی و نیز نجیب مایل هروی در نشریه معارف است.

کتاب رسائل شاه داعی شیرازی توسط نشر امید و به قیمت ۳۵ هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است.

در بخشی از مطالب پشت جلد این کتاب در وصف شاه داعی آمده است: این شاعر و عارف  قرن نهم در سال ۸۱۰ در شیراز متولد و سال ۸۷۰ نیز رحلت می کند. وی در دو حوزه نظم و نثر صاحب اثر است و مهم ترین آثار او در حوزه نظم، مثنوی های شش گانه بوده که به سته داعی مشهورند. در حوزه نثر نیز بیش از ۴۰ رساله تالیف کرده که به نسائم گلشن، شرح گلشن راز شیخ شبستری، جواهر الکنوز، شرح رباعیات سعدالدین حمودی و شرح مثنوی مولوی می توان اشاره کرد.

منبع: فرهنگ نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612