کد خبر:10100
پ
dashti

دیوان محمدخان دشتی

کتاب «دیوان محمدخان دشتی (نگاهی به زندگی و اشعار محمدخان دشتی» با مقدمه و تصحیح حسین جلال‌پور منتشر شد.

میراث مکتوب – کتاب «دیوان محمدخان دشتی (نگاهی به زندگی و اشعار محمدخان دشتی»  با مقدمه و تصحیح حسین جلال‌پور منتشر شد.

محمدخان حاجی خان جمال خان رئیس حسین خان رئیس جمال حاجیانی مشهور به م  حمدخان الفارسی و متخلص به دشتی، شاعر غزل سرا و داستان پرداز قرن سیزدهم از بزرگ زادگان دشتی بود و خاندان او و نیز خود او از ضابطین و خوانین بلوک دشتی بوده‌اند.

مصحح در مقدمه کتاب نوشته است: برای تصحیح این اثر پس از گشت‌وگذار در فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه‌ها مختلف نسخه‌هایی پیدا کردیم که قبل از این کسی از وجودشان مطلع نبود و عکس‌های نسخه‌ها با سفارش ما تهیه شد. مثل نسخه‌ بسیار خوبی که در کتابخانۀ دانشگاه تهران نگهداری می‌شود یا نسخۀ آستان قدس رضوی، کتابخانه ملی تبریز و… یا همین نسخه‌هایی که در کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی است. نسخۀ اساس این تصحیح یکی از نسخه‌های کتابخانۀ مجلس است که در سال ۱۲۸۶ کتابت شده و «آیت» دیباچه‌ای بر آن نوشته است.

اهمیت این چاپ در این است که جدای از صورت صحیح همۀ شعرها، غزل‌ها و دیگر انواع شعر تازه‌یابی در آن است که در چاپ‌های دیگر موجود نبودند و این‌ها را نسخه‌های متفاوت دیده‌ایم. در هر صورت این تصحیح کامل‌ترین و صحیح‌ترین صورتی است که می‌توانستیم از شعر این شاعر دوره‌ی بازگشت ادبی ارائه بدهیم.

این کتاب از سوی انتشارات بامدادنو در سال 95 منتشر شده است.

منبع: بساتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612