00:00:00
جمعه ۳۱ام شهریور ۱۴۰۲
کد خبر:22270
پ
فاقد تصویر شاخص

دكتر یاحقی‌: تاريخ بيهقي، مفصل ادبيات و تاريخ در كشور ماست

دكتر محمدجعفر یاحقی‌‌ در نشست نقد و بررسي‌ چاپ‌ جديد كتاب‌ تاريخ‌ بيهقي‌، گفت: تاريخ بيهقي ،مفصل ادبيات و تاريخ در كشور ماست و خوشبختانه از آن ايام بعنوان يك متن ادبي درخور توجه از جهات گوناگون مورد توجه بوده است.

ميراث مكتوب- دكتر محمدجعفر یاحقی‌ در نشست نقد و بررسي‌ چاپ‌ جديد كتاب‌ تاريخ‌ بيهقي‌، گفت: تاريخ بيهقي ،مفصل ادبيات و تاريخ در كشور ماست و خوشبختانه از آن ايام بعنوان يك متن ادبي درخور توجه از جهات گوناگون مورد توجه بوده است.
وي در اين نشست كه روز دوشنبه  28 شهريور 84 در مركز پژوهشي ميراث مكتوب برگزار شد،افزود: هرچند كه حق تاريخ بيهقي از جهتي ادا نشده ، ولي اين نسخه از لحاظ ادبي بيشتر مورد توجه بوده است. حقيقت اين است كه تاريخ ما و نگرش تاريخي ما به نوع تاريخ بيهقي بيار نيازمند است. چنانكه نگرش ادبي ما هم، به تاريخ بيهقي محتاج است. اخيرا از مرحوم احسان طبري ،چيزي بدستم رسيده كه بيهقي را به عنوان ذخيره جامعه شناسي غزنويان يافته و جامعه با ذوق و ولع خاصي به اين نكته ها و دقت هاي ويژه ابوالفضل بيهقي در ترسيم و تجسم دربار مسعود و دربار غزنويان نگريسته و دستاوردهاي قابل توجهي بدست آورده ،كتاب در خارج از ايران چاپ شده و گمان مي كنم كه اينجا ناشناخته است و بايد معرفي شود.
وي گفت : از جهت تاريخي ، ريزه كاري ها و ظرافت هاي عصر غزنوي، اين كتاب بي نظير است و همه مي دانيم كه شكي در اين نيست و ما به چيزهايي و به ظرافت هايي دست پيدا مي كنيم كه اگر محقق كنجكاوي بخواهد آنها را سرجمع و مقايسه بكند، به مسائل ذيقيمتي مي رسد كه نمونه اش را ما در هيچ متني اين غناي – حتي قضايي را – نمي توانيم ببينيم. ما با نوترين نگاه مي توانيم به تاريخ بيهقي نگاه كنيم و از آن دستاورد داشته باشيم. همه مي دانند و همه جا نوشته اند كه شاملو، شايد يكي از منابع الهامش در شعر سفيد تاريخ بيهقي باشد. در جايي خواندم و شنيدم كه دولت آبادي بسيار با اين كتاب مانوس است و علاقه مند است و در زمينه كار الهامات محمود دولت آبادي را در خلال نوشته ها و رمان هايش مي بينيم. وي معتقد است كه يكي از مشكلات تاريخ بيهقي، عدم سهولت مراجعه به اين كتاب است. شايد بسياري از محققاني كه نتوانستند از تاريخ بيهقي استفاده كنند، به اين دليل بوده كه كليدي، فهرستي، راهنماييو راهگشايي نداشتند و مطلبي اگر در تاريخ بيهقي بود ،نمي توانستند پيدا بكنند از اين كتاب و فراغت و فرصت و حوصله و زمان را نداشتند كه تمام كتاب را زير و رو كنند و مطلب شان را پيدا كنند.
دكتر ياحقي در ادامه گفت :به هر حال، بيهقي تاريخ است ، يك تاريخ ادبي ، بنابراين بايد بخش تاريخي اش هم لحاظ شود ،اما دانشجويان ما عادت ندارند به اين جور قضايا بپردازند و تصميم گرفتيم كه يك كار ديگري انجام دهيم و يك چاپ جديدتري از تاريخ بيهقي درآوريم. اميدواريم كه در سال هاي آتي بتوانيم يك چاپ جديدتري- ان شاءالله يك قدم جلوتر از آنچه است – بدست دهيم و تاريخ بيهقي را بيشتر از آنكه هست در جهان مطرح كنيم .

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612