کد خبر:5149
پ
adabtazi

در باب ادب تازی

مجموعه مقالات دکتر آذرتاش آذرنوش تحت عنوان در باب ادب تازی به کوشش رضوان مسّاح توسط نشر مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شد

میراث مکتوب – مجموعه مقالات دکتر آذرتاش آذرنوش تحت عنوان در باب ادب تازی به کوشش رضوان مسّاح توسط نشر مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شد.

دکتر آذرنوش، از نخستین استادانی است که دعوت مرکزدائره المعارف بزرگ اسلامی را برای همکاری پذیرفت و شمار قابل توجهی از آثار استاد برای این مجموعه نگاشته شده است. به همین سبب مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی، گردآوری و نشر مقالات استاد را بر عهده گرفت تا علاقه‌مندان قلم دکتر آذرنوش منظور خود را درین مجموعه آسان تر بیابند.

مجموعه مقالات دکتر آذرنوش که در ۲ جلد عرضه شده، نخست به صورت موضوعی تقسیم‌بندی شده است. تقسیم بندی این مجموعه بدین گونه است : نخست، ادبیات جاهلی و صدر اسلام که با «جاهلیت» آغاز و به «ابوالأسود دوئلی» ختم می شود.

بخش دوم مربوط به امویان است و ۸ مدخل را در بر می گیرد.

بخش سوم، طولانی ترین بخش، شامل عباسیان است که در آن به مشاهیری چون جاحظ و ابوالفرج اصفهانی پرداخته شده است.

بخش بعدی از آن اندلس و پس از آن بخش ادب و ادبیات عرب در پی می‌آید. بخش ششم و پایانی کتاب نیز مقاله های دکتر آذرنوش به زبان خارجی است.

چاپ اول این کتاب در دو مجلد و در شمارگان ۱۰۰ نسخه منتشر شده است.

منبع: دائره المعارف بزرگ اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612