کد خبر:5379
پ
asnadmeli

در آستانه روز اسناد ملی و میراث مکتوب

دی ماه 1389 همزمان با سالروز تأسیس میراث مکتوب بود که پیشنهاد روزی به نام «میراث مکتوب» از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب مطرح شد.

ميراث مكتوب – دی ماه 1389 همزمان با سالروز تأسیس میراث مکتوب بود که پیشنهاد روزی به نام «میراث مکتوب» از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب مطرح و برای ثبت این روز در تقویم کشور نامه نگاری ها و پیگیری ها آغاز شد. پس از موافقت اولیۀ شورای فرهنگ عمومی با ثبت این روز در تقویم، از میراث مکتوب خواسته شد تا روزهای پیشنهادی خود را به آن شورا اعلام کند. با توجه به اینکه تاریخ های پیشنهادی باید بیشترین سنخیت را با این روز داشته باشند، پس از رایزنی با استادان، همکاران و پژوهشگران حوزۀ تصحیح متون و نسخ خطی، سه مناسبت اعلام شد: 1- زادروز آقابزرگ تهرانی کتابشناس و صاحب «الذریعه» (18 فروردین)؛ 2- زادروز ابوریحان بیرونی، ریاضیدان و تاریخ ‌نگار (14 شهریور)؛ 3- زادروز استاد ایرج افشار (16 مهر) ایرانشناس و پدر کتابشناسی نوین ایران. اما در نهایت شورای فرهنگ عمومی کشور، روز 19 اردیبهشت، زادروز شیخ کلینی را به عنوان «روز اسناد ملی و میراث مکتوب» در تقویم به تصویب رساند.

در نامۀ منصور واعظی، دبیرکل وقت شورای فرهنگ عمومی به اکبر ایرانی، مدیرعامل این مرکز، آمده است:
«بازگشت به نامۀ شمارۀ 75215 مورخ 16/1/90 درخصوص پیشنهاد نامگذاری «روز میراث مکتوب» به اطلاع می رساند، پیشنهاد مذکور پس از تائید در کمیسیون نام گذاری روزهای خاص، درجلسۀ 552 و 553 مورخ 21/4/90 و 4/5/90 شورای فرهنگ عمومی با عنوان«روز اسناد ملی و میراث مکتوب» برای درج در ضمیمه تقویم به تصویب رسید…»

پس از تصویب روز «اسناد ملی و میراث مکتوب» بسیاری از مؤسسات مرتبط همچون سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی، کتابخانه و موزۀ ملک، کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی و … به سهم خود سعی در ارج نهادن به این روز کرده اند.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب نیز همزمان با روز 19 اردیبهشت و تقارن آن با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، برگزاری نشست هایی را در دستور کار خود قرار داد که از آن جمله می توان به نشست «میراث مکتوب و همگانی شدن» با حضور اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، منصور صفت گل، پژوهشگر و استاد دانشگاه، محمود عابدی، رئیس گروه تصحیح فرهنگستان زبان و ادب فارسی، احد فرامرز قراملکی، استاد دانشگاه و جمشید کیانفر، پژوهشگر در سال 1391و نشست «بزرگداشت زنده یاد حسن لاهوتی» با حضور اکبر ایرانی، محمدجعفر یاحقی و محمدحسین ساکت در سال 1392 در سرای اهل قلم بیست و پنجمین و بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد.

در سال جاری نیز مرکز پژوهشی میراث مکتوب در نظر دارد در روز اسناد و میراث مکتوب از مثنوي معنوي (دورۀ چهارجلدي) آخرين تصحيح رینولد .ا. نیکلسون، و مقابلۀ مجدد با نسخۀ قونيه با تصحيح مجدد و ترجمۀ زنده ياد حسن لاهوتي در سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی کند.

اکبر ایرانی در بخشی از یادداشتی که به مناسبت روز اسناد و میراث مکتوب با عنوان «به پيشواز روز اسناد ملي و ميراث مكتوب» در وب سایت مرکز پژوهشی میراث مکتوب قرار گرفت دربارۀ اهمیت این روز و جایگاه نسخ خطی بیان می کند: «توجه به دستاوردهاي ذوقي و فكري آباء و اجدادي، مي‌بايد براي تحكيم و تقويت هويت فرهنگي، ديني و ملي مان، هرچه بيشتر ادامه يابد.

وجود اين گنجينه هاي گهربار در ميان مردم و مراكز فرهنگي، كتابخانه ها، مساجد، مدارس قديمي و موزه ها، مايۀ سربلندي و افتخار ما ايرانيان است. اين افتخار اتمام حجتي است براي نسل امروز تا بداند و دريابد كه ما ملتي هستيم با اراده، خلاق و صاحب استعدادهاي فوق العاده. اگر بخواهيم، مي توانيم؛ چنانكه خواجه نصيرالدين طوسيها و خواجه رشيدالدين‌ها و شيخ بهايي‌ها و ديگران توانستند و تا اين زمان موجب عزت و سرافرازي بسيار براي ايرانيان شده اند.

كاهلي ما و فرصت‌طلبي آنان: به نام ما به كام ديگران
طبعاً اگر سستي و كاهلي كنيم، پروژۀ مصادرۀ مفاخر علمي، فرهنگي و هنري ما، نيز هويت، تاريخ و حتي زبان ما را پي ريزي و پي گيري مي كنند و هيچ بعيد نيست كه حتي در سازمان فرهنگي يونسكو به نام خود به ثبت رسانند؛ همان طور كه سستي، ناداني و بي‌لياقتي شاهان دودمان قاجار و پهلوي موجب شد مواريث فرهنگي، نسخ نفيس خطي، آثار باستاني و اشياء عتيقه نفيس كشورمان، به يغما برود و زينت‌بخش موزه هاي لوور و متروپليتن و لندن و… شود. اين قصۀ «به نام ما و به كام ديگران» تا كي ادامه خواهد يافت؟ سكۀ مولانا را تركها ضرب كردند و مثنوي او را به تركي پراكندند. آثار تاريخي و مفاخر فرهنگي ايران، شده است مايۀ شيرين‌كامي و رونق كسب ديگران. به قول حضرت سعدي – عليه الرحمه:
اي كه دستت مي رسد كاري بكن
پيش از آن كز تو نيايد هيچ كار

نكند كه غفلت و جهالت حاكمان اعصار گذشته را خود نكوهش كنيم، ولي به اهمال، دست روي دست گذاشته، خبر خروج هزاران شيء عتيقه از منطقه باستاني جيرفت را از اخبار بلندگوهاي خارجي بشنويم. مباد كه بشنويم فلان نسخۀ خطي را فلان كتابخانه نخريد چون وسعش نرسيد، و به طريقي از كشور بیرون رفت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612