کد خبر:9922
پ
emperatoriosmani

توسعه و فروپاشی امپراتوری عثمانی

در این کتاب سعی شده است به عوامل شکل گیری، توسعه، توقف و فروپاشی امپراتوری عثمانی پرداخته شود.

میراث مکتوب – عثمانی یکی از امپراتوری های پایا و بزرگ تاریخ است که نزدیک به هفت قرن به نحوی در حوادث مهم دنیا و به خصوص دنیای اسلام مؤثر بوده است.

این امپراتوری بنیان خود را اواخر قرن سیزدهم از یک حکومت کوچک محلی مرزنشین با فلسفۀ غزا و جهاد آغاز و تا مرزهای وین پیشروی کرد؛ ولی از قرن شانزدهم به علل گوناگونی چون رنسانس و تحولات دنیای غرب و هماهنگ نشدن عثمانی با این تحولات، شکست مداوم در جنگ ها، به دست نیاوردن غنایم، سرمایه گذاری نکردن در یک اقتصاد بنیادی و همچنین به علت عادت کردن به غنایم سادۀ غزا و جهاد، توقفش آغاز شد. شایان ذکر است که اگر در سیاست دول غربی برای نابودی عثمانی، هماهنگی صورت می گرفت، عثمانی نمی توانست تا قرن بیستم دوام آورد.

شناخت دولت عثمانی به عنوان طولانی‌ترین سلطنت خلافت اسلامی از جهات مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فکری و فرهنگی حائز اهمیت است. فهم تاریخ اسلام میانه و معاصر بدون توجه عمیق و جدی به تحولات عثمانی می‌توان گفت غیر ممکن است. ضمن اینکه فهم و درک صحیح و عمیق از تاریخ ایران نیز بدون توجه به مهم‌ترین همسایه غربی آن یعنی عثمانی / ترکیه، که در قرون متمادی دارای مناسبات مختلف خصمانه و دوستانه بوده‌اند و مثبت و منفی بر تحولات و تغییرات جوامع یکدیگر اثر گذاشته‌اند، امری است محال.

در این کتاب سعی شده است به عوامل شکل گیری، توسعه، توقف و فروپاشی این امپراتوری پرداخته شود.

فهرست عناوین کتاب به شرح زیر است:

پیشگفتار
فصل اول: آناتولی از ورود سلجوقیان تا تشکیل دولت عثمانی
فصل دوم: تشکیل دولت عثمانی (از تأسیس تا اقتدار))
فصل سوم: دولت عثمانی در دورة رکود و توقف
فصل چهارم: عصر اصلاحات
فصل پنجم: جنگ جهانی اول و فروپاشی
فصل ششم: تشکیلات اداری، نظامی و علمی
فصل هفتم: فرهنگ، هنر و ادبیات
فصل هشتم: تحولات فکری نتیجه
کتابنامه

امامی خویی، محمدتقی، تاریخ امپراتوری عثمانی، تهران، سمت، 264 صفحه، بها: 120000 ريال، 1395.

مقدمۀ کتاب را اینجا مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612