کد خبر:41015
پ
1355629

تمدن‌سازی ایرانی ـ اسلامی سعدی در قرن هفتم

کتاب «نظریه تمدن‌سازی ایرانی ـ اسلامی سعدی در قرن هفتم» نوشته محمدتقی تسکین‌دوست منتشر شد.

میراث مکتوب- کتاب «نظریه تمدن‌سازی ایرانی- اسلامی سعدی در قرن هفتم» نوشته محمدتقی تسکین‌دوست منتشر شد.

نویسنده در این کتاب ابتدا اشاره به شخصیت خودساخته، محققانه و پرتلاش حکیم سعدی کرده و در ادامه پس از تاملی بر دیباچه کتاب گلستان درباره باب اول، باب دوم، باب سوم، باب چهارم، پنجک، ششم، هفتم و هشتم گلستان توضیح داده است.

در ادامه سبب نظم کتاب بوستان را بیان کرده، هر یک از باب‌های این اثر را تشریح کرده و بخش پایانی را بهرساله حکومتی نصیحه‌الملوک اختصاص داده است.

سخن سعدی مختصر است ولی دقیق و منطبق با واقعیت و حقیقت، حکایت است نه برای لالایی کودکان و خواب آنان بلکه برای شناخت نقطه‌ضعف‌ها و نقاط قوت هر قومی در آن عصری که می‌زیسته است و اگر این نقاط قوت را نخبگان عصر سعدی می‌دانستند و آن را تقویت می‌کردند و از نقاط ضعف پرهیز می‌کردند مغولان هیچ گاه قادر به تسلط بر کشور نبودند و دایرمدار سرنوشت قومی نمی‌شدند که بزرگ‌ترین تمدن بشری و الهی را در عمل نشان می‌داد.

سخن سعدی سخن حق استو حکمتش راهنمای همه انسان‌هایی است که آن را فهمیده‌اند. ما انسان‌ها پس از حدود هفت قرن بعد از سعدی می‌توانیم به‌راحتی از آن برای زندگی بهتر، سربلندتر، با تمدن درخشان که بیگانگان در آن نباشند ترسیم و تحکیم بخشیم و آن را به جهان معرفی کنیم.

انتشارات زیارت اخیراً این کتاب را در ۷۹۹ صفحه و با قیمت ۵۰۰ هزار تومان عرضه کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612