00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:3929
پ
gozide-m

تصوف یا حکمت؟ گزینش عنوان برای کتابی بی نام

گاهی نسخه یا نسخه های موجود از یک کتاب به دلیل افتادگی اوراق اول و آخر نسخه بدون نام هستند. یکی از کارهایی که مصحح باید در تصحیح چنین کتابی انجام دهد انتخاب نامی مناسب برای آن است.

ميراث مكتوب – گاهی نسخه یا نسخه های موجود از یک کتاب به دلیل افتادگی اوراق اول و آخر نسخه بدون نام هستند. یکی از کارهایی که مصحح باید در تصحیح چنین کتابی انجام دهد انتخاب نامی مناسب برای آن است. البته تقریباً ممکن نیست که این نام حتی نزدیک به نام اصلی کتاب باشد اما می توان توقع داشت که لااقل با محتوای کتاب تناسب داشته باشد.
نمونه ای از این دست نسخه ها، کتاب «گزیده در اخلاق و تصوف» تألیف ابونصر طاهر بن محمد خانقاهی (نیمۀ نخست قرن 6 ق) است که استاد ایرج افشار آن را بر اساس نسخۀ خطی متعلق به سعید نفیسی منتشر کرد. مصحح کتاب را به ملاحظۀ مباحثی که مؤلف در کتابش مطرح کرده «گزیده در اخلاق و تصوف» نامیده است. البته مطالبی که در این کتاب آمده است «اخلاقی» هست اما الزاماً صوفیانه نیست. مؤلف در هیچ جای کتاب خود از الفاظ «تصوف» و «صوفی» استفاده نکرده است و اگرچه از بعضی صوفیان سخنانی حکمت آمیز و عرفانی نقل کرده است، اما باید توجه داشت که مؤلف این سخنان را نه به عنوان عقاید صوفیانه، بلکه به عنوان سخنانی حکیمانه ذکر کرده است.
همچنین نگارنده با بررسی متن کتاب و احوال ابونصر خانقاهی نشان داده است که مولف صوفی نبوده، بلکه متعلق به مکتب عرفانی حکیمانه بوده است که در قرون سوم تا پنجم ق در شرق خراسان و ماوراءالنهر می زیستند و کتاب وی اثری است در بیان عقاید و اندیشه های دینی آن حکیمان.
متن كامل مقاله «تصوف یا حکمت؟ گزینش عنوان برای کتابی بی نام» نوشته دكتر نصرالله پورجوادي را كه در دفتر هجدهم نامه بهارستان منتشر شده است با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612