کد خبر:3246
پ
zoleikha

تحلیل ساختاری طرح داستان غنایی «یوسف و زلیخا» ی جامی

تجزیه و تحلیل اجزاء و عناصر سازنده متن یک داستان، زمینه شناخت بیشتر آن را فراهم می‌آورد و نقاط قوت و ضعف آن را باز می‌نمایاند

میراث مکتوب – تجزیه و تحلیل اجزاء و عناصر سازنده متن یک داستان، زمینه شناخت بیشتر آن را فراهم می‌آورد و نقاط قوت و ضعف آن را باز می‌نمایاند. در پژوهش حاضر طرح داستان «یوسف و زلیخا» جامی به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده آن، از دیدگاه چند تن از ساختارگرایان بررسی و تحلیل شده است.
در این داستان، ابتدا وضعیت متعادل برقرار است؛ یوسف به دنیا می‌آید و زلیخا در خواب بر او دل می بندد. سپس حادثه رخ می دهد؛ یوسف خواب می بیند و این روند تغییر می کند و وضعیت نامتعادل شکل می گیرد. بعد از رسیدن قهرمان به هدفش، (پیامبری) وضعیت متعادل سامان یافته ای شکل می گیرد. هدف از انتخاب این موضوع، انطباق این نظریات بر این نوع ادبی (داستان غنایی) است.

آنچه در بالا مطالعه کردید چکیده مقاله تحلیل ساختاری طرح داستان غنایی «یوسف و زلیخا»ی جامی نوشته دکتر اسماعیل صادقی، محمود آقاخانی بیژنی و دکتر حمید رضایی است که در دوفصلنامه پژوهشنامه ادب غنایی پاییز و زمستان ۱۳۹۱ به چاپ رسیده است.

متن کامل این مقاله را در فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612