کد خبر:3025
پ
divan-m

تا تصحيح نهايي ديوان كبير: نسخه قونيه يا تصحيح فروزانفر؟

در پنجاه سال اخير، تصحيح فروزانفر از كليات شمس، مهم ترين كوشش در سامان دادن به غزل هاي بي شماري است كه (در چاپ هاي هندي و چاپ هاي ايراني مبتني بر آن ها) به مولانا نسبت داده شده است.

ميراث مكتوب – در پنجاه سال اخير، تصحيح فروزانفر از كليات شمس، مهم ترين كوشش در سامان دادن به غزل هاي بي شماري است كه (در چاپ هاي هندي و چاپ هاي ايراني مبتني بر آن ها) به مولانا نسبت داده شده است. در سال 1386، به مناسبت هشتصدمين سالگرد تولد مولانا، چاپ عكسي و حروفي نسخه مورخ 668-770، معروف به نسخه قونيه (يكي از نسخه هاي مورد استفاده فروزانفر)، به طور هم زمان و به اهتمامِ استاد توفيق سبحاني انتشار يافت. اين چاپ به دليل در اختيار گذاشتن اصلِ متنِ جامع كليات شمس كه متعلق است به نيمه دوم قرن هشتم، گامي ارزنده در عرصه مولوي شناسي به شمار مي رود؛ ولي به هيچ وجه جايگزين چاپ انتقادي فروزانفر محسوب نمي شود. اين مقاله درپي مقابله 500 غزلِ اولِ چاپ حروفيِ نسخه قونيه به اهتمام استاد توفيق سبحاني با چاپ عكسيِ همان نسخه، و تصحيح استاد فروزانفر پديد آمده و متضمن بعضي نكات انتقادي و استحساني است.
نگارنده نسخه چاپ سبحاني را از نظر «نحوه ضبط نسخه اساس» و «قرائت هاي» متفاوت از ابيات، و «اختلاف ضبط ها» با چاپ فروزانفر بررسي كرده و چند «تصحيح قياسي» پيشنهاد داده است.
آنچه در بالا مطالعه كرديد مقاله «تا تصحيح نهايي ديوان كبير: نسخه قونيه يا تصحيح فروزانفر؟» نوشته رحمان مشتاق مهر است كه در شماره 6 دوفصلنامه علمي – پژوهشي ادب عرفاني به چاپ رسيده است.

متن كامل اين مقاله را در فايل پايين مشاهده كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612