کد خبر:9224
پ
tarikhiran_0

تاریخ ایران در دوره قاجاریه: عصر آقا محمد خان

کتاب حاضر جلد نخست از مجموعۀ چند جلد کتاب در تاریخ ایران عصر قاجار است.

میراث مکتوب – کتاب حاضر جلد نخست از مجموعۀ چند جلد کتاب در تاریخ ایران عصر قاجار است. کتاب هایی که دربارۀ این برهه از تاریخ ایران نوشته شده اند بسیار اندک و غالب آن ها از نسخه های خطی که شمار چاپ نشدۀ آن ها بیش از نوشته های چاپ شده کمتر بهره گرفته اند. همچنین غالب آن آثار از اسناد داخلی به خصوص مدارک بایگانی خارجی بهره نگرفته اند و یا اگر هم استفاده برده باشند بیشتر از بایگانی های بریتانیا بوده است و از اسناد روسیه، خاصه از گزارش های وزاری مختار روسیه دربارۀ هجوم قوای روسیه به قفقاز و نامه های برخی از رهبران مذهبی ارمنستان به خصوص ایراون و قراباغ.

 

 

در این کتاب مؤلف کوشش کرده است تا به شخصیت آقامحمدخان قاجار نگاهی بی طرفانه داشته باشد و او را آن گونه بوده معرفی کند . به این ترتیب نگرش به تاریخ قاجاریه نگاهی است بر اساس منابع دست اول و رهیافت عقلی به روایت ها.

فهرست عناوین کتاب به این شرح است:

فصل اول:‌ معرفى و ارزیابى منابع و مآخذ تاریخى

فصل دوم: زمینه تاریخى: چشم‏اندازى کلى به میراث صفویان و تداوم آن در

فصل سوم: تبار، پیشینه و خیزش‏هاى ناموفق

فصل چهارم: ایران از قتل نادر تا ظهور آقامحمدخان قاجار

فصل پنجم: ایران در عصر تکاپوهاى آقامحمدخان قاجار

فصل ششم: جستار در مبانى لشکرکشى آقامحمدخان به قفقاز و

فصل هفتم: تاج‌گذاری آقامحمدخان در تهران و آغاز رسمى فرمانروایى قاجاریه

منابع

زرگری‌ نژاد، غلام حسین، تاریخ ایران در دوره قاجاریه : عصر آقا محمدخان، تهران، سمت، 520 صفحه، قطع: وزیری، بها: 235000 ريال، 1395.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612