کد خبر:4338
پ
shahname-m-1

بیست‌ و سه مقاله درباره شاهنامه شناسی در شبه قاره

کتاب شاهنامه در شبه ‌قاره به کوشش خانم مینا حفیظی و زیر نظر دکتر محمدرضا نصیری از سوی انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شد.

ميراث مكتوب – فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با همکاری بنیاد ایران‌شناسی، در اردیبهشت‌ماه سال 1390، همایش بین‌ المللی هزارمین سال سرایش شاهنامه را که در آن سال ازسوی یونسکو به ثبت رسیده بود، در روزهای بیست ‌و چهارم و بیست ‌و پنجم اردیبهشت برگزار کرد.

پس از ارسال نامۀ یونسکو به فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مبنی‌بر ثبت هزارمین سال پایان سرایش شاهنامه، فرهنگستان مقدمات یک همایش بین‌المللی را با حضور برخی از معروف‌ترین فردوسی‌شناسان، شاهنامه‌پژوهان و استادان زبان و ادبیات فارسی در ایران و جهان فراهم کرد و در نهایت، همایش مذکور با شرکت سی‌ودو سخنران از 9 کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، گرجستان، آلمان، لهستان، هلند، امریکا و استرالیا برگزار شد.

مجموعۀ حاضر که به مناسبت همایش مذکور تدوین شده است، بر اساس طرح شاهنامه در شبه ‌قاره که ازطرف مینا حفیظی، معاون گروه دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه ‌قاره، ارائه شده بود، انجام پذیرفته که حاصل آن در بیست‌ و سه مقاله در باب شاهنامه گرد آمده است.

کتاب شامل دو بخش کلی با عنوان «شاهنامه در شبه ‌قاره» و «شاهنامه‌نویسی در شبه‌ قاره» است. فهرست مقالات بخش نخست ازاین‌قرار است: هند در شاهنامۀ فردوسی؛ داستان جم در شاهنامه و سابقۀ آن در اساطیر هند؛ رستم و همتای هندی او، ایندرا؛ کاوس در ایران و هند؛ فریدون و همتای ودایی او در تریته آپتیه؛ چاپ‌های سنگی شاهنامه، حماسۀ ملی ایرانیان؛ فرهنگ‌های شاهنامه در شبه‌قاره؛ نگاهی به برخی نسخه‌های خطی مصوّر شاهنامه در موزۀ ملی دهلی نو؛ نسخه‌های خطی شاهنامه در کتابخانۀ خدابخش؛ نسخ خطی شاهنامۀ فردوسی در هند؛ روابط سیاسی و فرهنگی ایران و هند در شاهنامه؛ شاهنامه در هند.

عناوین مقالات مندرج در بخش دوم این مجموعه عبارت است از: شاهنامه ‌نویسی در شبه ‌قاره؛ کیگوهرنامه؛ تاریخ دلگشای شمشیرخانی؛ فتح‌نامه؛ معرفی نسب‌نامۀ شهریاری با تکیه بر شاهنامۀ فردوسی؛ فتوح السلاطین؛ مثنوی مؤمن؛ حملۀ حیدری؛ وقایع الزّمان: فتح‌نامۀ نورجهان‌بیگم؛ شاهنامۀ نادری؛ پژوهشی در استقبال شاهنامۀ فردوسی در کشمیر.

کتاب شاهنامه در شبه ‌قاره، به کوشش مینا حفیظی و زیر نظر دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و مدیر گروه دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه ‌قاره، گردآوری شده که انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در 407 صفحه و به بهای 300000 ریال منتشر کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612