کد خبر:3076
پ
Lahouti-m1

بزرگداشت استاد حسن لاهوتی در نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود

بزرگداشت استاد حسن لاهوتی، مترجم و ویراستار مثنوی معنوی، همزمان با روز میراث مکتوب و اسناد ملی در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می شود.

میراث مکتوب – بزرگداشت استاد حسن لاهوتی، مترجم و ویراستار مثنوی معنوی، همزمان با روز میراث مکتوب و اسناد ملی در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب در این نشست استاد بهاءالدین خرمشاهی، دکتر محمدجعفر یاحقی و آقای محمدحسین ساکت به بیان خاطراتی از استاد حسن لاهوتی و بررسی آثار علمی وی خواهند پرداخت.
استاد حسن لاهوتی در سال ۱۳۲۳در شهر سبزوار به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه، از دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد در رشتۀ زبان انگلیسی لیسانس و از دانشگاه ایالتی میشیگان «MSU» دانشنامه فوق لیسانس گرفت و بعد از انقلاب به مشهد بازگشت. استاد لاهوتی، از سال ۱۳۶۳ به عنوان مترجم در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی مشغول شد. ممارست او در ادب فارسی، احاطه بر زبان انگلیسی و هم جواریش با استاد سیدجلال الدین آشتیانی از وی محقق و مترجمی کم نظیر به وجود آورد. وی مدتی مدرس دانشگاه پیام نور بود و بعد ازآن عضو هیأت علمی گروه انگلیسی دانشگاه آزاد مشهد شد.
از جمله آثار استاد حسن لاهوتی می‌توان به شکوه شمس پروفسور آنه ماری شیمل و شرح مثنوی معنوی اثر نیکلسون که در چهاردهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد، جغرافیا در قرن بیست و یکم ، جانِ جان منتخبی از دیوان شمس، مثنوی تصحیح نیکلسون و مقابله مجدد با نسخه معروف قونیه (چاپ دوم آن توسط میراث مکتوب در دست انجام است)، محمد رسول خدا اثر آن ماری شیمل، مولانا، دیروز تا امروز، شرق تا غرب اشاره کرد.
شمار مقالات استاد لاهوتی از پنجاه می‌گذرد و در مجلاتی چون کلک، بخارا، گلچرخ، تابران، حکمت و معرفت و مترجم به چاپ رسیده است.
استاد حسن لاهوتی مدتها از بیماری سرطان ریه رنج می برد و پس از تحمل یک دوره بیماری طولانی در آخرین ساعات پنج شنبه ۱۷ اسفند در سن ۶۸ سالگی دار فانی را وداع گفت.
بزرگداشت استاد حسن لاهوتی روز پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳ در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران واقع در طبقه دوم شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) برگزار می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612