کد خبر:2277
پ
Hamayesh-iran-qafqaz-m

برگزاری همایش ایران و قفقاز در ایروان

امروزه یکی از مراکز مهم ایران‌شناسی جهان در دانشگاه دولتی ایروان فعال است که سالهاست زیر نظر پروفسور گارنیک آساطوریان، اقدام به انتشار مجلۀ ایران و قفقاز و برگزاری همایش‌هایی در زمینه‌های مختلف ایران‌شناسی می‌کند.

میراث مکتوب- امروزه یکی از مراکز مهم ایران‌شناسی جهان در دانشگاه دولتی ایروان فعال است که سالهاست زیر نظر پروفسور گارنیک آساطوریان، اقدام به انتشار مجلۀ ایران و قفقاز (در انتشارات بریل، لیدن) و برگزاری همایش‌هایی در زمینه‌های مختلف ایران‌شناسی می‌کند. همایش اخیر این مرکز با عنوان «کنفرانس بین‌المللی مردمان بومی مناطق قفقاز و خزر»، در تاریخ ۵ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۲ (۱۴ تا ۱۶ مهر ۱۳۹۱) در ایروان برگزار شد. این همایش سه‌روزه، در بخش‌های مختلفی با موضوعات تاریخ، باستان‌شناسی، انسان‌شناسی، زبان‌شناسی، قوم‌شناسی و غیره پی گرفته شد و در طی جلسات این کنفرانس، مقالات متعددی به زبان‌های انگلیسی و روسی (و البته چند مقالۀ مربوط به اقوام تالش به زبان فارسی) ارائه شد. ادارۀ این کنفرانس را پروفسور گارنیک آساطوریان و دکتر خاچیک گوورگیان عهده‌دار بودند و محل برگزاری همایش، گروه ایران‌شناسی در دانشکدۀ خاورشناسی و زبان‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان بود. استادان، دانشجویان و پژوهشگرانی از ارمنستان، روسیه، ایران، تاجیکستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، هلند، بریتانیا، لهستان و سوییس در این همایش شرکت کردند. برخی از پیشکسوتان و محققین صاحب‌نام حاضر در این همایش عبارتند از دکتر فیروز باقرزاده، پروفسور آدریانو روسی، دکتر ماتیاس واینرایش و پروفسور توماس پولانسکی. نگارنده نیز در بخش باستان‌شناسی این همایش، به ارائۀ مقاله‌ای دربارۀ «مسائل تاریخی مربوط به نگارۀ ساسانی سلماس» پرداخت.
در حاشیۀ همایش و در روزهای بعد از آن، سخنرانی‌های جداگانه‌ای برای برخی از مهمانان برگزار شد که به معرفی و ارائۀ پروژه‌های درحال‌انجام در مراکز ایران‌شناسی در نقاط مختلف جهان پرداختند.

برای برنامۀ همایش و اطلاعات بیشتر به این وبسایت مراجعه نمایید.

ارسال مطلب از احسان شواربی؛ دانشجوی باستان‌شناسی، دانشگاه تهران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612