کد خبر:17438
پ
1634727944-IMG_3434

برپایی نمایشگاه «آینه حسن» در کتابخانه و موزه ملی ملک

به مناسبت هفتۀ وحدت نمایشگاه آینه حسن برگرفته از نسخه خطی «6013» گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک در این کتابخانه برپا شده است.

میراث مکتوب- نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» همزمان با هفته وحدت و در آستانه میلاد مبارک و فرخنده پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

 

 

نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» با هدف گرامی‌داشت ولادت نبی اکرم، حضرت محمد مصطفی (ص) و گسترش فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در جامعه، همچنین شناساندن یکی از نفایس گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک در چارچوب نمایش تابلوهایی از اسماء الله و اسماء نبوی همچون حلیم، نور، برهان، عادل، عزیز، رشید و مطهر در نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده است.

نمایشگاه آینه حسن برگرفته از نسخه خطی «6013» گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک بوده که اسماء الهی و نبوی در آن به خط ثلث نوشته و با زر و لاجورد جدول‌کشی و تزیین شده است. این نسخه خطی از آثار وقفی حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک بوده، به سده 10 هجری بازمی‌گردد.

کتابخانه ملی ملک با داشتن بیش از 20 هزار عنوان نسخه و رساله خطی، یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که در این میان، آثار قرآنی و ادعیه آن ارزش خاصی دارند. نسخه دیجیتال و پشتیبان از همه این آثار نفیس تهیه شده است که برای تهیه نمایشگاه‌های گوناگون و ارایه خدمات به پژوهشگران داخلی و خارجی به کار می‌آیند.

دوستداران تاریخ و فرهنگ برای دیدار نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا ساعت 15:30 و پنج‌شنبه از ساعت 10 تا ساعت 15 در نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به تماشای تابلوهای این نمایشگاه بنشینند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612