کد خبر:2954
پ
sahebgharani-m

بررسی نسخه خطی تاریخ صاحبقرانی و ارزیابی متن تصحیح شده

تاریخ ایران دورۀ قاجار، یکی از دوره های مهم تاریخی ایران، چه از نظر تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و چه از نظر طول دوره محسوب می‌شود.

میراث مکتوب – تاریخ ایران دورۀ قاجار، یکی از دوره های مهم تاریخی ایران، چه از نظر تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و چه از نظر طول دوره محسوب می‌شود. در این دوره شاهد نگارش بسیاری از آثار تاریخی و تاریخ نگاری هستیم که بخشی از آنها به چاپ رسیده است. با این حال بخش زیادی از این آثار به صورت نسخه خطی در کتابخانه‌های داخل و خارج کشور باقی مانده است که ضرورت دارد به منظور شناسایی این دورۀ تاریخی و پژوهش در ابعاد مختلف آن به تصحیح آن اقدام شود.
یکی از این آثار، تاریخ صاحبقرانی اثر محمود میرزا قاجار است که بخشی از تاریخ ایران در دورۀ قاجاریه از ابتدای این سلسله تا آغاز سال ۱۲۴۹ ق را در دو جلد در برمیگیرد.

آنچه در بالا مطالعه کردید بخشی از مقدمه «بررسی نسخه خطی تاریخ صاحبقرانی و ارزیابی متن تصحیح شده» نوشته رضا ثمروی حاجی آقا است که در شماره ۱۷۹، کتاب ماه جغرافیا فروردین ۱۳۹۲ به چاپ رسیده است.

برای خواندن متن کامل این مقاله در فایل پایین کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612