کد خبر:3446
پ
zaban-m-1

بررسي عنصر موسيقي در آثار منثور قرن پنجم و ششم

زبان شاهنامه، زباني شگفت انگيز، خاص و در عين حال ساده و نزديك و هم جوش با ذهن مخاطب توصيف شده است. راز و رمز اين تقرب، البته پيچيده است و بسادگي نمي توان از همه جوانب آن پرده برداشت.

ميراث مكتوب – زبان شاهنامه، زباني شگفت انگيز، خاص و در عين حال ساده و نزديك و هم جوش با ذهن مخاطب توصيف شده است. راز و رمز اين تقرب، البته پيچيده است و بسادگي نمي توان از همه جوانب آن پرده برداشت. كار درست و شايسته، در حوزه زبان شاهنامه، بررسي همه ابعاد و زير و بم آن از جهات گوناگون است، كاري كه شگرف است و تنها در سايه تحقيق دقيق و همراه با تجربه ها و دانش هاي گوناگون، ممكن و ميسر است. هدف نگارنده از ارائه اين مقاله، پرداختن به مقوله اي بسيار جزئي و در عين حال با اهميت در زبان شاهنامه است.
معرفي و تحليل نوعي حذف در زبان شاهنامه چيزي است كه به گمان ما، دانستنش بر هر شاهنامه خوان و شاهنامه پژوهي، بايسته است. دستاورد شناخت اين مقوله از حذف، مي تواند دست كم در چهار موضوع نسخه شناسي، معناشناسي، آشنايي با شيوه اي از بلاغت و نحو زبان شاهنامه، مورد استفاده قرار گيرد؛ با اين حال هرگاه ما از كم و كيف اين تحقيق آگاه گرديم؛ با اين كه اين ويژگي به زبان فردوسي منحصر نبوده است؛ پي خواهيم برد كه چگونه شاعر، در سراسر شاهنامه، با كاربرد آن به عنوان يكي از تكنيك هاي زباني، زمينه وحدت زيبايي و معنايي را براي متن خويش فراهم آورده است. كثرت نمونه هايي كه در اين جا ارائه مي گردد، از گرايش فردوسي به بيان گفتار، از طريق همين شيوه زباني خبر مي دهد. اين مقوله حذف كه عجالتاً به «حذفي غريب» نام گذاري مي شود؛ پيش از اين در هيچ گفتاري نقل نگرديده و اين مقاله براي نخستين بار بدان مي پردازد.

آنچه مطالعه كرديد مقدمه مقاله «بررسي عنصر موسيقي در آثار منثور قرن پنجم و ششم» نوشته دكتر عبدالله حسن زاده ميرعلي و ليلا شاماني است كه در شماره 1 (پياپي 8) دوفصلنامه فنون ادبي به چاپ رسيده است.

براي مطالعه متن كامل مقاله بر روي فايل پايين كليك كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612