کد خبر:2059
پ
ayene1

انیس‌ العاقلین ملامیر گیلانی و نسخه‌های آن

نازیلا ابویی مهریزی در شماره ۵۰ دوفصلنامه تخصصی آینه میراث مقاله ای درباره انیس العاقلین ملامیر گیلانی و نسخه های آن نوشته است.

میراث مکتوب – نازیلا ابویی مهریزی در شماره ۵۰ دوفصلنامه تخصصی آینه میراث مقاله ای درباره انیس العاقلین ملامیر گیلانی و نسخه های آن نوشته است.
ابویی مهریزی در چکیده این مقاله می نویسد: انیس‌ العاقلین از جمله آثار ملا میرقاری گیلانی است که به تقلید از گلستان سعدی نگاشته و در سال ۱۰۰۵ ق به مولانا اسحاق تقدیم شده است. بنا بر آنچه مؤلف خود در مقدمه کتاب گفته است: «رساله‌ای است… مشعر به عدم وفای ایام شباب بسیار شتاب و مخبر از غایت ستمکاری و نهایت مردم‌آزاری جهان خراب.» کتاب شامل حکایتهایی است اخلاقی به نثر و آمیخته به نظم، سروده‌ها از خود اوست و سعدی و دیگران. نثر آن مسجع و آهنگین اما به دور از دشواریهای لفظی است.
در این گفتار نگارنده با استفاده از تصویر دو نسخه این کتاب، یکی متعلق به کتابخانه آستان قدس رضوی و دیگری متعلق به کتابخانه مجلس شورای ملی که در اختیار دارد به معرفی این نسخه‌ها پرداخته است.
یادآور می شود شماره ۵۰ دوفصلنامه تخصصی آینه میراث پایان تابستان منتشر می شود.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612