00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:6400
پ
khosrooo_m

انتشار گزیده غزلیات امیرخسرو دهلوی به فارسی و سیریلیک در خجند

کتاب «گزیده غزلیات امیرخسرو دهلوی» با دو خط فارسی و سیریلیک توسط انتشارات کاوه با حمایت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند، منتشر شد.

میراث مکتوب – کتاب گزیده غزلیات امیرخسرو دهلوی با دو خط فارسی و سیریلیک توسط انتشارات کاوه با حمایت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند، منتشر شد.

این کتاب که اولین شماره از «مجموعه دُردانه‌ها» است در بردارندۀ صد غزل از این شاعر پارسی‌گو است و با نظارت گروهی از اساتید دانشکده فیلولوگی دانشگاه دولتی خجند از سوی «شادمان‌بی‌بی شرف‌‌اوه» یکی از اعضای «انجمن مترجمان جوان سغد به نام هم‌زبان» گزینش و به خط سیریلیک برگردان شده است. در انتهای این کتاب واژه‌نامه‌ای نیز برای توضیح و شرح برخی کلمه‌های مندرج در غزلیات فراهم شده است.

شادمان اوه در مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته درخصوص زندگی و آثار امیرخسرو دهلوی توضیحاتی برای مخاطبان عرضه کرده است. در بخشی از این مقدمه آمده است: «از لحاظ کاربرد صنایع بدیعی، غزلیات امیرخسرو یکی از بهترین نمونه‌های اشعار نیاکان است. توازن تصاویر، مهارت در استفاده صحیح از واژه‌ها و هنر کاربرد جناس و ایهام از زیبایی‌های کلام این شاعر است.»

انتشارات کاوه، ناشر «مجموعه دردانه‌ها» نیز در معرفی این مجموعه چنین نوشته است: «تهیه منتخبی از آثار ادبی نیاکان‌مان که سابقه دیرینه‌ای در تاریخ ادبیات فارسی دارد برای برانگیختن رغبت بیشتر مردم به آثار شاعران و نویسندگان وسیله مؤثری خواهد بود. مجموعه دردانه‌ها نیز با هدف آشنا نمودن علاقمندان به آثار بی‌زوال نیاکان از جمله امیر خسرو، فخرالدین عراقی، انوری، منوچهری، عطار، جمال الدین اصفهانی، فتاحی نیشابوری و چند تن از شاعران معاصر ایرانی فراهم می‌آید، به آن امید که انگیزه مطالعه را در خواننده عزیز بیدار نماید. اشعاری که در این مجموعه خواهد آمد گزیده غزلیات شاعران بوده، از نظر اندیشه و موضوع طوری فراهم خواهند شد که رغبت‌انگیز و دلپذیر باشند.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612