کد خبر:2138
پ
ehrestvare-Copy

انتشار جلد یازدهم فهرستواره کتابهای فارسی

یازدهمین مجلد از فهرستوارۀ کتابهای فارس (منظومه‌ها- بخش دوم) به کوشش احمد منزوی در ۸۱۵ صفحه منتشر شد.

میراث مکتوب – یازدهمین مجلد از فهرستوارۀ کتابهای فارسی (منظومه‌ها- بخش دوم) به کوشش احمد منزوی در ۸۱۵ صفحه منتشر شد.
در پیشگفتار کتاب آمده است:
یکی از طرحهایی که مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی از ابتدای کار، در زمرۀ برنامه‌های خود داشت، تدوین فهرستی تحقیقی دربرگیرندۀ کتابهای سراسر جهان اسلام، از آغاز دعوت اسلامی تا پایان قرن ۱۳ ق، بود. اجرای این طرح سالها پیش شروع شد و هزاران برگه نیز فراهم آمد تا اینکه در زمستان ۱۳۶۹ خ، استاد احمد منزوی طرح کتاب‌نامه‌ای دربرگیرندۀ همۀ آثار مکتوب فارسی، شامل کتابها، رساله‌ها و نامه‌ها – از کهن‌ترین آثار تا پایان چاپ سنگ ـ را به این مرکز ارائه کردند که برحسب موضوع، و هر موضوعی به ترتیب الفبایی نام اثر تنظیم شود.
این کار را ایشان از ۱۳۶۱ خ، در پاکستان در «مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان» آغاز کرده بودند، ولی به علت رنجوری و تنگی محیط تحقیق، امکان ادامۀ کار را در پاکستان و هند نداشتند؛ از این رو، چون می‌ خواستند از امکانات مالی و فنی و علمی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی بهره گیرند، اجرای طرح خود را به این مرکز پیشنهاد کردند. این مرکز پس از بررسیهای لازم چون طرح ایشان را در راستای برنامۀ تدوین فهرست مورد نظر خود دید، آن را به عنوان بخشی از کل طرح پذیرفت.
برگه‌هایی که در اسلام‌آباد پاکستان فراهم شده بود، به تهران منتقل گردید و در اختیار ایشان قرار گرفت تا به همراهی گروهی از پژوهشگران جوان این مرکز ـ که نام برخی از آنان در پیشگفتار استاد بر مجلّد یکم و این مجلّد فهرستواره آمده است ـ طرح خود را دنبال کنند.
استاد منزوی از پایان زمستان ۱۳۶۹ خ، در این مرکز به کار خود پرداخته و مجلّدهایی از آن به شرح زیر تألیف و به چاپ رسانده است:
جلد یکم، شامل بخشهای سفرنامه، جغرافیا، داستانها، تاریخ جهان. سال ۱۳۷۴ خ.
جلد دوم، دربرگیرندۀ بخشهای تاریخ ایران، تاریخ شبه قاره هند. سال ۱۳۷۵ خ.
جلد سوم، بخشهای تاریخ پیامبران و امامان، زندگینامۀ سرایندگان، زندگینامه پیران و بزرگان سال ۱۳۷۶خ.
جلد چهارم، دربرگیرندۀ بخشهای ریاضی، دفترداری، ستاره‌شناسی و اختربینی. سال ۱۳۷۸ خ.
جلد پنجم، دربرگیرندۀ بخشهای دانشهای تجربی از طبیعی، پزشکی، داروسازی و کیمیا. ۱۳۷۹خ.
(این جلدها، در سلسله انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انتشار یافته است).
جلد ششم، دربرگیرندۀ بخش ‌های دانشهای فلسفه ـ حکمت و فلسفۀ عملی، ۱۳۸۱خ (از این مجلّد ببعد، به وسیلۀ کتابخانۀ مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شد).
جلد هفتم و هشتم، دربرگیرندۀ بخش عرفان، ۱۳۸۲خ.
جلد نهم، در برگیرندۀ بخش کلام و عقاید، ۱۳۸۳ خ.
جلد دهم، در برگیرندۀ بخش اول منظومه‌ها.
جلد یازدهم، در برگیرندۀ بخش دوّم منظومه‌ها.
فهرستوارۀ کتابهای فارسی که دربرگیرندۀ بیش از ۸۰۰ هزار برگه از همه موضوعها ـ مستخرج از ۵۰۰ عنوان کتاب در ۱۰۵۰ مجلّد فهرست و کتابنامه فراهم آمده است – پیش‌ بینی می‌شود دست کم در ۲۵ مجلّد منتشر شود.
مایۀ خرسندی است که مجلّد یازدهم فهرستوارۀ کتابهای فارسی در آستانۀ هشتاد و نهمین سال عمر پُربار استاد احمد منزوی و با همّت و تلاش همکاران صدیق ایشان: فاطمه داودآبادی؛ محسن سلیمانی؛ علی بهرامیان؛ علی‌اکبر وطن‌پرست و نیکتا عباس‌زاده و با حروف ‌نگاری و صفحه‌آرایی بهاره بادافراس انتشار می‌ یابد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612