کد خبر:3927
پ
shafiee-m

اصول هنر قصه گویی در ادب فارسی

«اصول هنر قصه گویی در ادب فارسی» بخشی است از مقدمۀ نگارنده (دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی) بر متن کتاب «طراز الاخبار» که به زودی انتشار خواهد یافت.

ميراث مكتوب – «اصول هنر قصه گویی در ادب فارسی» بخشی است از مقدمۀ نگارنده (دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی) بر متن کتاب «طراز الاخبار» که به زودی انتشار خواهد یافت.
از تأمل در شاهنامۀ فردوسی و خمسۀ نظامی و تاریخ بیهقی و اسرالتوحید، به خوبی می توان دریافت که در آن سوی هنر شاعر فردوسی و نظامی و در آن سوی هنر نویسندگی بیهقی و میهنی، نوعی «نظریۀ داستان» یا «بوطیقای حکایت و قصه» در میان ایرانیان شناخته شده بوده است که نسل به نسل و سینه به سینه آن را به دوره های بعد انتقال می داده اند‍؛ اما تا آنجا که نگارندۀ این یادداشت اطلاع دارد کمتر کسی از قدما به تدوین اصول هنر داستان پردازی و قصه گویی در ایران پرداخته است؛ همچنان که دربارۀ دقایق هنر شاعری، با وجود شاعرانی به عظمت سعدی و مولوی و حافظ، جز کلیاتی از عروض و قافیه و مقداری صنایع بدیعی، چیز مهمی در باب «بوطیقا» یا فن شعر به صورت مکتوب نداریم. ترجمۀ میراث ارسطو، به گونۀ خلاصه، در آثار ابن سینا و دیگر فلاسفۀ ما، از این بحث خارج است.
یکی از موارد بسیار نادر و استثنایی، تا آنجا که دیده ایم، کتاب طراز الاخبار عبدالنبی فخر الزمانی (متولد 998 – متوفی بعد از 1041 ه.ق) است که در عرصۀ هنر داستان پردازی کتابی نادر و استثنائی است و در حقیقت سفینه ای است از مجموعۀ آنچه یک قصه پرداز، در اسلوب قدما باید در اختیار داشته باشد تا بتواند از عهدۀ کار خویش به خوبی برآید.
متن كامل مطلب فوق كه در شماره 91 نشريه «بخارا» منتشر شده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612