کد خبر:34757
پ
۳۴۷۶۶۴۷۳۷۶

اسنادی از نقاشان ابنیه آستان قدس رضوی

کتاب «اسنادی از نقاشان ابنیه آستان قدس رضوی (صفویه تا قاجاریه)» از سوی انتشارات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شده است.

میراث مکتوب- کتاب «اسنادی از نقاشان ابنیه آستان قدس رضوی (صفویه تا قاجاریه)» یکی از آثاری است که در سال ۱۴۰۲ شمسی توسط انتشارات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در قطع وزیری و شمارگان ۲۵۰ نسخه چاپ و منتشر شده است.

این اثر که توسط مصطفی لعل شاطری، الهه محبوب فریمانی پژوهش و تدوین شده است، به شناسایی و معرفی نقاشانِ خالق و مرمتگر در مجموعه آستان قدس رضوی از دوره صفویه تا پایان دوره قاجار و واکاوی موضوعاتی همچون تکنیک‌های مورد استفاده و شناسایی ویژگی‌های هنری این هنرمندان پرداخته است.

در این پژوهش، منظور از نقاشان، هنرمندان برخوردار از تعامل ثابت و مقطعی با مجموعه آستان قدس رضوی از دوره صفوی تا پایان دوره قاجار است که غالباً در زمینه خلقِ نقوشِ تزیینی و رنگ‌آمیزی بخش‌های گوناگون ابنیه آستانه فعالیت داشته‌اند و با عنوان نقاش و نقاش‌باشی در اسناد نشانه‌های هویتی از آنان و دوره فعالیتشان قابل حصول است.

این کتاب به دلیل شناسایی هنرمندان و شیوه‌های هنری خاصی که در آستان قدس مرسوم بوده و در منابع پژوهشی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند در نوع خود منحصر به فرد و دارای اهمیت است و می‌تواند منبع موثری در فعالیت‌های پژوهشی هنرمندان، پژوهشگران و مورخان داخل و خارج کشور باشد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه آستان قدس رضوی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612